Krutáková (STAN): Co říkáte na zálohování PET lahví?

30.01.2023 22:33 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k zálohování.

Krutáková (STAN): Co říkáte na zálohování PET lahví?
Foto: Repro Youtube
Popisek: Poslankyně STAN Jana Krutáková

ZÁLOHOVÁNÍ

Právě otázka zálohování obalových materiálů je v rámci agendy životního prostředí často diskutována. Domnívám se, že pokud máme o zálohování uvažovat, je nutné, abychom se zajímali nejen o statistická data, ale také o zkušenost okolních států, které již zálohování zavedly. Proto jsme společně s představiteli z Ministerstva životního prostředí a kolegy z výboru pro životní prostředí absolvovali výjezd na Slovensko.

Zálohování nápojových obalů (PET lahví a hliníku) je zde zavedeno od minulého roku a výše záloh je 15 centů (cca 3,6 Kč). Plastové a plechové obaly jsou vybírány jak za pomoci automatů, tak je v menších prodejnách zaveden ruční odběr. "Zálohomat" při vložení nestlačené láhve či plechovky z ní sejme EAN kód, který musí být neporušen a na základě toho vytiskne kupón v hodnotě dané zálohy.

Vysbírané lahve následně putují do dotřiďovacího centra, kterých je na Slovensku celkem 5 a následně k centrálnímu dotřídění do třídičky v Kočovcích. Zde se již dané obaly roztřídí dle materiálu, barvy a následně jsou slisovány do velkých krychlí o hmotnosti cca 300 kg, aby mohly být odvezeny k samotné recyklaci.

V České republice máme poměrně hustou síť s třídícími nádobami a vyšší procento vytříděnosti. Zavedení záloh i u nás proto vyžaduje zpracování kvalitní studie se všemi ekonomickými, sociálními a ekologickými dopady. Co si o zálohování myslíte vy?

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Všeho dočasu...

10:21 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Všeho dočasu...

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k aktuálnímu pracovnímu programu