Kučera (TOP 09): V Chorvatsku jejich EET skončilo

23.06.2022 22:02

Projev na 27. schůzi Poslanecké sněmovny 23. června 2022 k vládnímu návrhu zákona, kterým se zrušuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb.

Kučera (TOP 09): V Chorvatsku jejich EET skončilo
Foto: TOP 09
Popisek: Michal Kučera

Dobrý den, děkuji za slovo. Já jsem tehdy tady tedy byl. Že jdeme s kanónem na vrabce, nebudu říkat paní Schillerové, aby z toho nebyla smutná nebo veselá nebo jakákoliv. Já bych možná připomenul dvě věci. Já, když jsem tady poslouchal pana poslance Vomáčku, tak bych mu prostřednictvím pana předsedajícího chtěl říct, že já jsem tak lehce spočetl ten výběr, který tady zmiňovala paní předsedkyně Schillerová, a někde u čísla 110 miliard, kolik vybrala díky EET, jsem skončil, protože mi to dál už připadalo, připadalo úplně nesmyslné.

Chci jenom připomenout, že tehdy nejoptimističtější odhad, nejoptimističtější odhad ve studii, které, myslím, dělala firma BDO, či jak se jmenovala, tak bylo 20 miliard v roce 2022, 20 miliard, v roce 2022 ten pesimistický scénář byl 4 miliardy. Takže paní Schillerová se dostala dramaticky nad těch 20 miliard a ten optimistický odhad, což třeba na covid je velmi dobré, já věřím, že nás nefabulovala a že ta čísla říkala správně. Možná, že bych tady ještě připomenul mého předřečníka pana zpravodaje a dal tomu trošku politický rozměr, protože ten politický rozměr on tady zmiňoval, já bych to zasadil trošku do kontextu.

Už tady jeho předřečníci zmiňovali tu inspiraci v zahraničí, tak ta inspirace v Chorvatsku, v Chorvatsku, které v tu dobu se utápělo skutečně dramaticky v šedé ekonomice a mělo obrovské problémy. Tehdy to tam zaváděl nějaký agrobaron Todorić, agrobaron Todorić, kamarád Andreje Babiše. On ten agrobaron Todorić pak byl trestně stíhaný a odsouzený - nebo obviněný a snad i odsouzený - a tak to je taková trošku paralela i k tomu Andreji Babišovi, který v tuhle chvíli je taky trestně stíhaný, respektive obviněný z podvodu jako ten pan Todorić, který to zaváděl v tom Chorvatsku. V Chorvatsku to EET skončilo, to byl i ten model, který nás inspiroval, dopadlo velmi smutně.

A já bych chtěl tady velmi, velmi poprosit, abychom neprodlužovali tu agonii konce toho nefunkčního chorvatského modelu a jednou provždy ji ukončili. Děkuji.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Inspirativní byla diskuze o zřízení takzvaných sociálních podniků

20:26 Hejtman Červíček: Inspirativní byla diskuze o zřízení takzvaných sociálních podniků

Hejtman Martin Červíček přijal pozvání na pracovní cestu do slovenského Banskobystrického kraje. Spo…