Kulhánek (ODS): V Ústeckém kraji turisty nejvíce lákají historické památky, příroda a turistika

23.04.2018 17:30

Jiří Kulhánek odpovídal v Listech Ústeckého kraje na otázku - "Myslíte si, že Ústecký kraj vyvíjí dostatečné aktivity pro přilákání turistů? V posledních letech přibývá významně meziroční nárůst turistů, kteří směřují do Ústeckého kraje. Co návštěvníky podle vás nejvíce zajímá a přitahuje? Je v kraji potřebné zázemí a infrastruktura pro rozvoj cestovního ruchu?

Kulhánek (ODS): V Ústeckém kraji turisty nejvíce lákají historické památky, příroda a turistika
Foto: ODS
Popisek: Jiří Kulhánek
reklama

Výdaje Ústeckého kraje do turistického ruchu za rok 2017 se pohybovaly v rozsahu přes 30 mil. Kč. Otázkou zůstává, zda jsou tyto výdaje správně zacílené, efektivní a smysluplné.

Kraj si nedělá průzkum u svých návštěvníků. Mohl by si ale snadno potřebná data opatřit na obcích, které je sledují téměř dvě desítky let. Kupříkladu by se mohl ptát, co turistu do našeho kraje přilákalo, jak se o něm dozvěděl jako o turistickém cíli, co jim v kraji chybí apod. Na základě těchto průzkumů se dá dojít k zajímavým výsledkům. Kupříkladu bychom zjistili, že nejvíce lákají historické památky, příroda, turistika a můžeme do této oblasti napřít snahu k podpoře služeb a obnovy památek. Rovněž se dozvíme, že turistu na prvním místě stále motivuje k návštěvě osobní doporučení, teprve pak následují elektronická média a v pozadí se krčí (někde kolem 5 %) tištěná propagace a účast na veletrzích.

Doporučuji využít průzkumu na jednotlivých informačních centrech ve městech, provést analýzu a na základě té korigovat strategii podpory turistickému ruchu. Za pozitivní považuji činnost destinačních, agentur, kde spolu obce a kraj kooperují na strategii turistického ruchu v jednotlivých destinacích, i když tahouny, což je logické a správné, jsou zde většinou obce. Posílají si vzájemně návštěvníky svých měst s cílem je udržet co nejdéle v kraji.

Mimo uvedené je samozřejmě nutností vytvářet potřebnou infrastrukturu. Například na cyklostezce Ohře pracuje kraj už téměř 20 let a zatím nepostavil ani metr. To, co je hotovo, udělaly obce samy. Důležité je rovněž podpořit privátní drobné živnostníky v oblasti turistického ruchu vytvářením vhodných podmínek pro podnikání. Stačí se jich zeptat, vytvářet podmínky a odstraňovat překážky. Pak se rychle posuneme dál mezi žádané turistické destinace.

Jiří Kulhánek
starosta města Kadaň
člen Zastupitelstva Ústeckého kraje

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

10:57 Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z p…