Kupka (ODS): Naordinovat stavebnímu řízení nový centrální úřad připomíná léčbu rýmy angínou

25.6.2019 8:36 dop.

Nový úřad stavební řízení neurychlí, ale ohrozí

Kupka (ODS): Naordinovat stavebnímu řízení nový centrální úřad připomíná léčbu rýmy angínou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Martin Kupka

„Naordinovat stavebnímu řízení nový centrální úřad připomíná léčbu rýmy angínou. V prvních letech by většinu energie a spoustu peněz úřad spotřeboval jen na své směrnice, metodiky, organizační řád a vybavení kanceláří. Jeden z největších problémů – nedostatek kvalitních úředníků na pracovním trhu – by se tím nevyřešil, ale naopak zhoršil,“ říká místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka v reakci na schválení věcného záměru nového stavebního zákona.

Na druhou stranu ale návrh zahrnuje i pozitivní kroky ke zjednodušení územního a stavebního řízení. Návrh počítá například s komplexní elektronizací stavebního řízení, kterou podporuje nezávisle na iniciativě vlády v Poslanecké sněmovně právě ODS. „Proto jsme také připravili legislativu pro vznik digitální technické mapy. Postavily se za ni všechny politické kluby,“ vysvětluje Martin Kupka s tím, že poslanci dále pracují na přípravě legislativní opory pro vznik portálu stavebníka i datových úložišť projektové dokumentace a správních rozhodnutí.

Ve věcném záměru nového stavebního zákona stojí za pozornost snaha o zjednodušení územního plánování a přeměna závazných stanovisek na vyjádření. „Ocenil bych také fikci souhlasných stanovisek, kdyby ta samá vládní koalice minulý týden podobný návrh z naší dílny nezabila,“ vysvětluje Martin Kupka. Návrh na fikcí vydané stavební povolení ve vybraných případech ale odmítá jako přehnané opatření.

Vláda vysvětluje návrh na zřízení centrálního stavebního úřadu tím, aby úředníci rozhodující o stavbách v obcích a městech, nebyli pod vlivem starostů a primátorů. „Tím, že bude úředníkovi stavebního úřadu posílat plat stát a ne obec, se nezávislost nezvýší. Totální nezávislost kohokoli je chiméra. Když bude výstavbu dálnice projednávat centrální stavební řad, vždy může kdokoli namítnout, že jde o zájem státu, který současně platí úředníka. Proč současně nevadí, že nový úřad nebude nezávislým úřadem, ale složkou MMR? Tak o jaké nezávislosti na politicích se to tady pořád mluví?“ ptá se Martin Kupka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Lachnit (ANO): Příznivci larpů našli zázemí v Komunitním centru Prádelna

7:34 Petr Lachnit (ANO): Příznivci larpů našli zázemí v Komunitním centru Prádelna

Komunitní centrum Prádelna na pražském Smíchově nabízí program především pro seniory, nicméně předst…