Kupka (ODS): Nový stavební zákon – místo urychlení jen ochromení

23. 12. 2019 18:16

Komentář ke končícímu připomínkovému řízení k rekodifikaci stavebního práva

Kupka (ODS): Nový stavební zákon – místo urychlení jen ochromení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Martin Kupka
reklama

Dnes končí lhůta pro podání připomínek k návrhu rekodifikace stavebního práva, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Jsem přesvědčený, že většina připomínek bude kritických a striktně odmítavých.

Vyčítám návrhu nového stavebního zákona zejména zbytečnou a velmi nebezpečnou institucionální změnu spočívající ve vytvoření centrálního stavebního úřadu. To nepovede k urychlení, ale naopak k ochromení stavebního řízení a následnému poškození stavebního průmyslu v České republice. To potvrzuje analýza ministerstva vnitra, kterou bude na nejbližším jednání probírat vláda. Analýza říká, že tato změna vyjde na 204 miliard korun a ochromí výstavbu až na 18 měsíců!

ODS místo toho iniciovala a prosadila kompletní elektronizaci stavebního řízení, což je cesta k jeho urychlení a poskytování služeb odpovídajících požadavkům 21. století.

Předpokládáme, že města, obce i kraje návrh na vytvoření nového centrálního stavebního úřadu jednoznačně odmítnou. V okamžiku, kdy je jedním z největších problémů České republiky nedostatek kvalifikovaných úředníků, nelze spoléhat na to, že tento problém bude vyřešen vytvořením nového úřadu. Nehledě na to, že by tak vznikla nová mocenská struktura s příslušnými směrnicemi, nařízeními, kancelářemi, auty a centralistickým řízením, které by oddálilo reálný výkon stavebního práva od občanů. ODS podnikne všechny dostupné kroky, aby k institucionální změně podle vládního návrhu stavebního zákona nedošlo. Pokud vláda nevyslyší naše volání a argumenty, připravíme vlastní novelu stavebního zákona.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

19:24 Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

Vývoj v posledním roce jasně ukázal neudržitelnost členství ČR v EU. Dokud tam ale jsme, nepřipravme…