Kupka (ODS): Pracovní skupina nad elektronizací stavebního řízení projednala první návrhy

22.11.2018 4:45 odp.

Dnes se na základě poslanecké iniciativy místopředsedy ODS Martina Kupky poprvé sešla na půdě sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj pracovní skupina pro elektronizaci stavebního řízení.

Kupka (ODS): Pracovní skupina nad elektronizací stavebního řízení projednala první návrhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Martin Kupka

„Sezvali jsme k jednomu stolu zástupce ministerstev, odborných kruhů a politických stran. Shodli jsme se na faktu, že změny jsou nutné, abychom se již v rychlosti stavebního řízení nenacházeli na chvostu žebříčku sestaveného každoročně Světovou bankou.“

Občanští demokraté opakovaně upozorňují, že je třeba zjednodušit stavení zákon. Je zde však nebezpečí, že se takováto razantní změna nestihne prosadit ve zbytku tohoto volebního období. „Co by ale z poslaneckých lavic zvládnout šlo, je dílčí změna současného stavebního zákona směrem k elektronizaci, která by mohla územní i stavební řízení zrychlit, zlevnit a usnadnit život jak stavebníkům a projektantům, tak i úředníkům,“ podotýká Martin Kupka s tím, že se právě touto cestou ODS vydává.

Konkrétní vize, které vznikly na základě aktivity ICT Unie, zazněly na dnešním prvním jednání výše zmíněné skupiny. „Za prvé by bylo nutné vytvořit portál stavebníka, kam by bylo možné vkládat žádosti o stavební povolení nebo územní rozhodnutí elektronickou cestou. Dále musí vzniknout digitální úložiště projektových dokumentací. Musí být schopné uzamknout vložený dokument s časovým razítkem a umožnit úřadu zacházet s ním, jako kdyby ho stavebník přinesl na stavební úřad v tlustých deskách s mašličkami. Dalším důležitým úkolem pro usnadnění, zrychlení a zprůhlednění procesu plánování staveb, je vytvoření digitální technické mapy Česka, v níž by se stavebník a projektant mohl už od počátku podívat na to, jaké sítě kolem nebo přes pozemek vedou, kde jsou k nim připojovací body a podobně, zkrátka kde by mohl v různých vrstvách kontrolovat všechny technické aspekty související s jeho stavbou,“ představil Martin Kupka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

LOL!: Radši chodníky, nebo pomníky?

18:41 LOL!: Radši chodníky, nebo pomníky?

Chodník na frekventované silnici před školou nebo pomník? Zní to jako absurdní otázka. Přesto součas…