Lachnit (ANO): Děti vytvoří halloweenské dekorace v Komunitním centru Prádelna

17.10.2022 8:36 | Tisková zpráva

Na středu 26. října 2022 připravilo Komunitní centrum Prádelna výtvarnou dílnu pro děti a žáky základních škol na téma Halloween. Účastníci se ponoří do tajemného světa duchů, strašidýlek, čarodějů a čarodějnic a vytvoří dekorace především z recyklovaných materiálů.

Lachnit (ANO): Děti vytvoří halloweenské dekorace v Komunitním centru Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit

Workshop se ponese v atmosféře oblíbených hravých dílen, kde je primární samotný proces tvorby a pro dětské účastníky i samotný výrobek, který si mohou odnést.

Svátek Halloween patří k nejmladším „svátkům“ v Česku, a ačkoli si mnozí myslí, že přišel z Ameriky, není tomu tak. Jeho kořeny totiž pocházejí už od Keltů. Poslední říjnový den byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou) a zároveň dnem, který Keltové vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Stavěli proto oltáře, které obsahovaly ptačí pera, zvířecí lebky a podobné atributy, jež měly navázat spojení s mrtvými, pro které pak byly pořádány uctívací obřady.

Anketa

Jste ještě schopni zajistit si dostatek kvalitního jídla?

16%
hlasovalo: 16316 lidí

Svátek se v keltštině nazýval Samhain a mnoho původních rituálů se dochovalo dodnes. Lidé například stále staví před svými domy malé oltáře, ovšem k jejich stavbě jsou používány vyřezávané dýně, místo ohňů zapalují svíčky. Halloween je svátek zesnulých, proto k němu neodmyslitelně patří duchové, kteří se v tento den vracejí domů.

Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“, tudíž je evidentní, že souvisí s oslavou Památky zesnulých, která připadá na 2. listopadu. Právě v tento den lidé vzpomínají na své blízké, kteří již nejsou s nimi, hroby prochází velkým úklidem a shromažďují se na nich čerstvé květiny, nové svíce i osobní předměty.

Poselství Halloweenu i Dušiček je tak stejné, byť halloweenské oslavy mají silně komerční ráz. Nicméně u dětí je tento svátek stále oblíbenější a přípravy na něj v podobě vytváření kostýmů a dekorací představují kreativně strávený čas.

„Byť většinou vnímáme období českých Dušiček jako období kontemplace, zastavení se a vzpomínání na své předky, dnešní děti rády slaví Halloween, který je svojí podstatou stejný svátek, leč formou výrazně odlišný. Stejně ale předpokládám, že výtvarné dílny halloweenských dekorací se zúčastní i někteří senioři z řad pravidelných návštěvníků centra,“ zve na dílnu radní Petr Lachnit (ANO).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aliance za nezávislost ČR: Kompletní kandidátka proti přijetí eura

23:08 Aliance za nezávislost ČR: Kompletní kandidátka proti přijetí eura

Naši kandidáti jsou velmi stateční a charakterní lidé, prověření časem a životem.