Lachnit (ANO): Stanjurovo nebezpečné zvýšení daně z nemovitosti

28.05.2024 8:04 | Komentář

Majetkové daně jsou zřejmě nejstarším typem daně v lidské historii. Platily se z půdy, zvířat, otroků, ale třeba i z oken či krbů. Jejich dnešním základem je daň z nemovitosti. Ano, to je ta, na kterou vám v těchto dnech berňák posílá složenku. A mnozí z nás po přečtení částky lapáme po dechu.

Lachnit (ANO): Stanjurovo nebezpečné zvýšení daně z nemovitosti
Foto: Vít Hassan
Popisek: Petr Lachnit

Ale vlastně čemu se divíme, když máme zřejmě nejprolhanější vládu v novodobé historii, řídící se pětikoaličním heslem „slibem nezarmoutíš“. Pro daňovou oblast to platí dvojnásob. Stačí si připomenout předvolební výrok nynějšího ministra financí Zbyňka Stanjury ze srpna roku 2021. „Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na to doplatí, jsou právě nájemníci. To není správná cesta.“ Pohádkový vlk také sliboval, a ejhle, kabinet od letošního roku zvýšil daň z nemovitosti o 80 procent. Inu na lidi musí být přísnost!

Lze souhlasit se Stanjurovým tvrzením, že by stát neměl nikoho trestat za to, že si pořídil bydlení. Jde o základní životní potřebu. Při nynějších astronomických cenách nemovitostí a pronájmů je pak jakékoli jejich další zdražení krokem přímo nelidským.

Vybírat daň z nemovitosti je vesměs velmi jednoduché, vždyť stačí nahlédnout do katastru. Věčná otázka ale zní, zda je to v souladu s dobrými mravy. Proč? Kdosi se rozhodne, že si postaví domek. Poctivě dlouhá léta podniká, státu odvádí DPH, daň z příjmu právnických osob a poté ještě daň z dividend či z podílu na zisku. Následně zakoupí materiál a z něj odvede DPH, nebo si objedná stavební firmu, která tuto daň odvede rovněž, o dani z jejího zisku nemluvě. Výsledkem je několikanásobně zdaněná stavba, ze které dotyčný bude eráru platit dál. Mně to fér nepřijde. Stejně tak fakt, že ze stejně velké nemovitosti odvede stejně vysokou daň boháč i chuďas.

V některých městech či obcích majitelé nemovitostí musejí zkousnout dvojí ránu. Leckde totiž daň z nemovitostí navíc zvedlo i vedení radnice. Příkladem může být Zlín, kde jste třeba za byt 3+1 v centru města loni zaplatili 1100 korun, letos to bude už 4300 korun. V kombinaci se zvyšování jiných daní a cen zboží a služeb tak máme při minimálním růstu mezd zaděláno na velký problém. Jak ho bude řešit současná vláda, nevíme. Zřejmě věří, že jí při omlouvání vlastní neschopnosti pomůže osvědčené: „My nic, za všechno může Babiš.“ Skočíme jim opět na tento trik?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brázdil (ANO): Pěkně jste to četl. Nevím, jestli víte, co jste četl, ale krásně jste gestikuloval

18:02 Brázdil (ANO): Pěkně jste to četl. Nevím, jestli víte, co jste četl, ale krásně jste gestikuloval

Projev na schůzi Poslanecké sněmovny 13. června 2024 ke zdravotně pojistné plány zdravotních pojišťo…