Lachnit: Listopad v Komunitním centru Prádelna – relaxace, zamyšlení nad životem i vázání adventních věnců

11.11.2019 9:15 | Zprávy

Podzim je již v plném proudu a neodvratně se blíží se konec roku. V listopadu bývá babí léto již minulostí, avšak zároveň předchází vánočním přípravám i adventnímu rozjímání, tudíž představuje ideální období pro kulturní a společenské akce, společné setkávání či tvoření. Spoustu příležitostí podobného druhu nabízí listopadový program Komunitního centra Prádelna v Holečkově ulici.

Lachnit: Listopad v Komunitním centru Prádelna – relaxace, zamyšlení nad životem i vázání adventních věnců
Foto: Archiv Petra Lachnita
Popisek: Radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit

V úterý zde naleznou návštěvníci pravidelných Hudebně pohybových lekcí pro seniory své oblíbené místo k relaxaci, uvolnění, procvičení, práci s tělem i hudebnímu vyžití pod vedením zkušené lektorky. Hudebně pohybové odpoledne začíná jako vždy v 16 hodin a vstup je zdarma.

Pro návštěvníky připraven komponovaný pořad Mgr. Libuše Papírníkové, jemuž tentokrát byla inspirací kniha Zuzany Maléřové „Dopis Cyranovi“. Pokud si slavnou Rostandovu hru pamatujete, pak vás určitě napadne, že Cyrano psal dopisy své nedosažitelné lásce Roxaně místo Kristiana, který nevládl tak dobře jazykem ani perem jako on. A stejnou roli plní i Zuzana Maléřová v první části knihy zvané Dopisy v zastoupení, kdy píše malá vyznání v zastoupení - jako dcera matce, manželka manželovi, přítel přítelkyni, synovec tetě. Ve druhé s názvem Dopisy neodeslané však píše už sama za sebe, a to jak svým nejbližším, tak lidem, kteří už prostě ze světa odešli, ale ovlivnili nějakým způsobem život autorky. Závěr pak patří Dopisům ve verších. Ať už píše v zastoupení, nebo sama za sebe, je z jejího psaní zřejmá velká citová angažovanost, odkrývá mnohé třinácté komnaty a vpouští do nich odpuštění, lásku a porozumění. Jako nikdo jiný se citlivě dotýká bolesti, aby nám všem dala prožít naději a radost z aktivního uchopení našich životních údělů. Autorka výše zmiňovaného pořadu Libuše Papírníková se inspirovala tímto de facto novým žánrovým objevem Zuzany Maléřové a tvůrčím přístupem zpracovala vybrané dopisy. Zároveň však nabídne přesah v podobě zamyšlení nad tragickými událostmi, ovlivněnými životními příběhy výjimečných a tvůrčích osobností, z nichž málokteré bylo dopřáno vše, čemu se říká štěstí. V podtextu celého pásma tak budou skryty zásadní otázky smyslu a naplnění života. Nesnadno se na ně odpovídá, což ale neznamená, že se o to nelze pokusit.

Listopadový program nabízí také tvořivé akce, kde účastníci mohou rozvinout tvořivost a procvičit vlastní šikovnost. Jednou z již tradičních a velmi oblíbených je každoroční workshop vazby adventních věnců. Letos se uskuteční v pátek 29. listopadu 2019 od 9:00 do 11:30 a od 12:00 do 14:30 hodin. Zájemci z řad seniorů se musí předem přihlásit e-mailem ZDE nebo telefonicky na čísle 775 788 098. Na začátku workshopu dostanou za symbolický poplatek slámový korpus věnce a vyberou si set čtyř adventních svíček. Poté už záleží na jejich zručnosti i fantazii, aby si vytvořili adventní věnec podle svých představ. Na ozdobení si vybírají z rozličných dekorací, lze použít mašličky, pentličky, ovoce, větvičky, šípky, oříšky, růžičky, kusovou skořici, malé kouličky, šišky, jeřabiny, měděné andělské vlasy, jmelí, minirůžičky, badyán, plátky citrónu nebo plátky jiného sušeného ovoce a další přízdoby, které lze spojovat se zimou a Vánocemi. S tvořením jim jako vždy pomohou zkušené lektorky a vytvořené věnce bývají rok od roku krásnější.

Listopadový program našeho komunitního centra nabízí nejen seniorům naší městské části široké spektrum aktivit i kulturního a společenského vyžití. Vázání adventních věnců patří k tradiční a velmi oblíbené seniorské akci. Každým rokem se přijdu na workshop podívat a vždy jsem potěšen velmi příjemnou, tvůrčí a přátelskou atmosférou a také samotnými výsledky tvoření. Povedlo se nám zavést pěknou tradici, která vždy připomíná, že Vánoce jsou za dveřmi. Jsem zvědavý také na nový komponovaný pořad. Beskydská rodačka Zuzana Maléřová rozvíjí ve svých „dopisech“ vzrušující nápad a epistolografický fígl - psát dopisy za jiné a jiným, dopisy silné, odvážné, plné empatie, psát o nejjemnějších vláknech vztahů, domýšlet nedožité, nedořečené. Často se přistihuji, jak posílám podobné „myšlenkové“ dopisy těm, kteří už tu se mnou nejsou, a vzpomínám na věci, které mě naučili, a na společné zážitky. Těším se proto na pojetí tohoto tématu paní Libuší Papírníkovou, neboť ze zkušeností z jejích předchozích pořadů se dá očekávat, že opět připraví emocionálně silné zamyšlení, které půjde k podstatě samotné existence.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Tak tohle už je naprostý výsměch!

20:03 Rajchl (PRO): Tak tohle už je naprostý výsměch!

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na odmítnutí Policie ČR stíhat verbální projevy, schval…