Lacko (ANO): Pražské fórum primární prevence se zaměřilo na kyberprostor

24.05.2018 22:47

O rizicích spojených s užíváním internetu a souvisejících fenoménech jednalo Pražské fórum primární prevence uspořádané hlavním městem Prahou. 150 pedagogům z pražských škol a odborníkům z oblasti školské prevence přednášeli odborníci Kamil Kopecký a René Szotkowski z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Ve svých příspěvcích se nejvíce věnovali sextingu, kybergroomingu, kyberšikaně a sociálním sítím, nevynechali ale ani fenomén youtuberingu.

Lacko (ANO): Pražské fórum primární prevence se zaměřilo na kyberprostor
Foto: archiv
Popisek: radní hlavního města Prahy Radek Lacko (ANO)

„Kyberprostor je v dnešní době velice ošemetné místo, kde se lidé mohou dozvědět nepřeberné množství informací, ale také si mohou zadělat na pěkný průšvih. Hlavně naše děti vůbec nevědí, do čeho jdou, když si začnou psát na sociálních sítích s osobami, které neznají, za nimiž se může schovávat například i deviant nebo stalker. Proto musíme děti a rodiče o tomto riziku informovat a edukovat,“ uvedl radní hl. m. Prahy Radek Lacko.

Přednášející na skutečných případech popsali rizikové jevy a účastníci fóra se především dozvěděli praktické rady, jak děti v kyberprostoru více ochránit. Z výzkumu, který prováděla Univerzita Palackého v Olomouci, totiž vyplynulo, že 54 % dětí komunikuje na internetu s neznámými lidmi, 26 % dětí si přidá na facebooku kohokoliv mezi přátele a 40 % dětí bylo ochotno jít na osobní schůzku.

Podobná data zjistilo v Praze i Pražské centrum primární prevence, které realizovalo v listopadu loňského roku online dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo přes 8 tisíc respondentů ve věku od 11 až 21 let. Podle něj má 61 % žáků problémy kvůli času strávenému na internetu a hraní her, 23 % žáků bylo alespoň jednou na internetu napadeno.

Tzv. sexting je silně závislý na věku dětí. 21 % žáků alespoň jednou poslalo někomu svoje fotky, videa či jiné materiály se sexuálním obsahem. Objevuje se v sedmé až osmé třídě, kdy ho provozuje necelých 5 % dětí. Ve třetím a čtvrtém ročníku středních škol roste až na 32 %. Osobní schůzku s neznámým ze sociálních sítí přiznalo celkem 32 % žáků. S rostoucím věkem roste i počet dětí, které takovou osobní schůzku absolvují. V šesté třídě šly alespoň jednou na schůzku 3% dětí, v osmé třídě 13 % dětí a ve čtvrtém ročníku středních škol už téměř polovina respondentů.

Z těchto dat jasně vyplývá, že poměrně velká část dětí nebere rizika kyberprostoru příliš vážně, i když o nich často vědí. Školy by se proto těmto tématům měly věnovat ve výuce a v rámci preventivních programů. Nezastupitelná role v bezpečném provázení dětí kyberprostorem patří i rodičům.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Tak prý jsme dobytci a šmejdi

13:09 Majerová (Trikolora): Tak prý jsme dobytci a šmejdi

Reakce na veřejném facebookovém profilu strany na urážky v komentářích