Langšádlová (TOP 09): Sjednocení kontrol pomůže živnostníkům i státu

19.05.2015 17:06 | Zprávy
autor: PV

Není potřeba dlouze diskutovat o tom, že byrokracie relativně nejvíce dopadá na malé podnikatele. Často odrazuje od podnikání, či dokonce způsobuje, že drobní podnikatelé ukončí svou živnost.

Langšádlová (TOP 09): Sjednocení kontrol pomůže živnostníkům i státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová

Mnohdy administrativní náklady vyrovnají nebo přesahují dopady daňového zatížení. Proto bychom jim měli věnovat pozornost a tyto náklady snižovat všude, kde to je možné.

Podstatnou část administrativních nákladů vyvolává kontrola ze strany státní správy. Záleží na odvětví podnikání, ale v zásadě každý podnikatel může být kontrolován desítkami různých úřadů. Od inspekce práce, přes obchodní a potravinářskou inspekci, až po hygienické stanice a stavební úřady. Těm všem musí živnostník věnovat svůj čas, část práce svých zaměstnanců, platit za různé konzultanty a odborníky a státu zase všelijaké poplatky. Kromě toho musí hledat na mnoha místech spousty formulářů, pokynů a dokumentů.

Roztříštěnost kontrolní činnosti státu má své další negativní aspekty. Jednotlivé úřady státní správy se spolu ještě nenaučily komunikovat a vyměňovat si informace. Dochází tak k neefektivnímu plýtvání časem kontrolorů, kterých se proto musí zaplatit více. Nedostatek koordinace ve státní správě pak dopadá i na podnikatele v nestejnoměrnosti časového rozložení kontrol. Zatímco někteří mohou být kontrolováni neustále ze strany různých úřadů, jiní se zájmů úředníků vyhnou. To de facto způsobuje narušování hospodářské soutěže, protože se kladou různě velké administrativní náklady na různé podnikatele.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Tejc: Odchod těch, kteří nejsou kvalitní, nic jiného

16:04 Ministr Tejc: Odchod těch, kteří nejsou kvalitní, nic jiného

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…