Laudát (KAN): Hloupost si nárokuje právo na vládu

27.06.2021 16:27 | Zprávy

Projev na setkání Vzpomínka za oběti komunismu

Laudát (KAN): Hloupost si nárokuje právo na vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Dobrý podvečer všem, kdo jste projevili zájem o naši dnešní vzpomínku na oběti komunistické zvůle pořádanou Klubem angažovaných nestraníků.

Po roce 89 cítili politici velkou potřebu ukazovat se na místech spjatých s tragickým obdobím komunistické totality. Dnes už tolik politických bodů vzpomínky na minulost nepřinášejí a zájem mocných opadá. Pokud se tragické události přesto připomínají, většinou se pietní akce omezují na symbolické vyprázdněné akty „aby se neřeklo“ a aby jejich protagonisté byli vidět v médiích. Téměř nikdo se nezamýšlí nad skutečným významem a odkazem těch, kdo vzdorovali zlu. A přece od jejich příběhů a postojů můžeme odvíjet přemýšlení o našem dnešním světě, prostředí, ve kterém žijeme a o tom, jak sami žijeme. KAN se vám dnes pokusí u Památníku obětí komunismu na Ďáblickém hřbitově v Praze nabídnout trochu více podnětů k přemýšlení, než bývá obvyklé.

Minulost a přítomnost jsou spolu spjaty více, než jsme si ochotni připustit. Naše dnešní individuální i kolektivní frustrace se odvíjejí od samého počátku toho, jak myšlenkově a rozumově stavíme svůj svět a osobní každodenní příběhy, ze kterých skládáme svoji životní cestu.

Máme problém. Zavrhli jsme spekulativní část myšlení starých Řeků. Většina lidí v postmoderní době nevychází při vytváření procesu myšlení a rozumových konstrukcí ze svých vlastních pramenů, ale spokojuje se, jinými lidmi, předkládanými obrazy, schématy a jejich účelovými interpretacemi. Tato schémata, obrazy a jejich interpretace se odvolávají na vědu, operují pragmatismem a „doložitelnými daty“. Pro toto myšlení vytvořené ze skládaných obrazů a programované jinými se používá termínu „more geometrico“ ( podle geometrie). Mimochodem, stejný systém myšlení byl typický pro éru komunistické diktatury. Předkládali obrazy, vynucovali si jejich přebírání a pochybovače zavírali a popravovali. Nejhorší je, pokud o našich životech rozhodují politici, kteří vylučují pochybnost a dokonce pochybovat ostatním zakazují. Český národ postrádá metodicky kultivovanou cestu k vlastním bytostným předpokladům, k dění světa jako prostoru možností, na níž se česká společnost ustavovala. Voláním po pragmatismu rozhodování se v naší společnosti ustavila hloupost, která si nárokuje právo na vládu. Jde jen o peníze a s nimi spojené jistoty, a tak celek chátrá. Jistě, převzali jsme v minulosti filosofii vycházející z antiky a křesťanských hodnot, ale to nestačí. Pokud tuto filosofii v našich životech neprovedeme, čekají nás jen další historické karamboly, kterými začínáme být pověstní i daleko za našimi hranicemi. V našem myšlení jsou zabudovány chyby. Ne, že by ve společnosti zcela absentovali lidé schopní a odhodlaní ukázat nám cestu, ale jejich slabost prosadit se patří k tragickým tradicím našich národních dějin. Pokud si i nadále budeme myslet, že si ve svých životech vystačíme s přírodními vědami vykládanými jako nauka o mašinách, bez vyššího smyslu, potom nás i nadále budou vést za ruku na životní cestě osobní frustrace, společenská i národní selhání a bezcílnost bytí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (Trikolora): Michel Houellebecq: „Lidé s humanitárními myšlenkami jsou katastrofou“

8:14 Musílek (Trikolora): Michel Houellebecq: „Lidé s humanitárními myšlenkami jsou katastrofou“

Michel Houellbecq je pánskou fosilií, i když je mu oficiálně jen 68 let, ale možná je mu 66. Obědvá …