Laudát (KAN): Ke svobodě patří riziko, svoboda nikdy není zadarmo

31.12.2021 16:44 | Ze sítí
autor: PV

Zamyšlení na facebookovém profilu k pojmu svoboda.

Laudát (KAN): Ke svobodě patří riziko, svoboda nikdy není zadarmo
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Psem nebo vlkem: V Ahikarově bajce (následně ji převzal Ezop i La Fontaine)  o psovi a vlkovi, se pes vychloubá svými vymoženostmi, luxusem, pohodlím. Málem už vlka přiměl k tomu, že se k psovi přidá. Potom si ale vlk všiml obojku na psově krku a zhrozil se, k čemu obojek slouží. "Ze všech tvých  rozkoší už se mně nechce žádné", pravil vlk a dodnes se svobodně toulá po lesích.

Česká společnost se v končícím roce těsně rozhodla pro hodně domestikované vlky, ale přece jen vlky, i když leckdo si asi pomyslí, že to jsou psi, kteří se za vlky vydávají. Pes si moc svobody neužívá. Psí život se zdá být bezpečný a bezproblémový, ale pes bez pána nepřežije. Vlk ví, co je svoboda a je životem vycvičen přežít, i když musí často riskovat a ne vždy se mu daří.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Supervelmoc

Myslíte, že dnes ještě existuje supervelmoc? Považujete za supervelmoc Rusko nebo Čínu? A kdo je podle vás nyní nejsilnějším hráčem na světě a proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Skála, Richard Štěpán: Festival Dne vítězství. Oslavy bez bázně a hany. T-34 znovu na Staromáku

15:29 Josef Skála, Richard Štěpán: Festival Dne vítězství. Oslavy bez bázně a hany. T-34 znovu na Staromáku

Dnem vítězství je 9. květen. Svoboda přišla až toho rána. Do Prahy a nejen sem. Přinesla nám ji Rudá…