Laudát (KAN): Velikonoční zamyšlení

2. 4. 2021 11:57

Komentář na facebookovém profilu k významu tradic pro velikonoční svátky

Laudát (KAN): Velikonoční zamyšlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát
reklama

Letošní křesťanské svátky se odehrávají ve znamení smutku z odchodu našich blízkých, obav z budoucnosti a v ovzduší nejistoty. Jazykem víry by se dalo říci, že jsme "zabarikádováni v tísni". Možná teprve současné problémy přinutí alespoň některé přemýšlet o skutečných životních hodnotách a více se zabývat svojí existencí a jejím smyslem uvnitř nás samotných. Prostě leckdo se asi zamyslí nad svojí životní cestou, po které se vydal a kráčí.

Symbol cesty je klíčovým momentem křesťanských církví. I na Velikonoce. Ježíše cesta zavedla do Jeruzaléma, před Piláta a ta nejbolestivější, s křížem na zádech, na konec své pozemské existence.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 19150 lidí

Velikonoční události jsou klíčem ke křesťanskému poselství, ve kterém můžeme objevit něco, co se z naší společnosti vytratilo, a proto se propadáme do nicoty a mnozí ztrácí víru v budoucnost. Lidé u nás neznají a nevnímají fenomén dynamiky osvobození a svobody, jaký se odehrál v časech zrodu křesťanství. Svobodu chápeme jako vnější situaci svojí fyzické slupky. Jenže slupka je tenká, lehce přístupná, a tím snadno zranitelná. To, co ukázal svým příkladem Ježíš, nebylo jen vnější osvobozování, ale příklad svobody celého člověka.

Pokud máte svobodu coby klíčovou hodnotu ve svém nitru, jste nejen neporazitelní, ale ještě ji navíc můžete předávat druhým a v jejich svobodě je posilovat. O tom bezesporu svědčí i naše ne tak dávná minulost - doba po únoru 1948. Katolická církev byla zatlačena do úzké niky přežívání, ohrožována a tísněna ze všech stran. Přesto nejen přežila, ale ona i tento boj se zlem vyhrála. Nepočetná skupina statečných vyhrála nad zmanipulovanou a zastrašenou masou většiny. Vyhrála, protože sestávala z lidí věřících a vnitřně svobodných. Jejich vnitřní víru a svobodu nezlomilo mučení, ani smrt, protože věřili, že koncem pozemské existence vše zdaleka nekončí, ale pokračuje. Tohle je asi nejdůležitější duchovní poselství Velikonoc - vnitřní svoboda, která vzchází z víry. Dlouhodobě udržitelná svoboda je možná a reálná jen tam, kde tento základní stavební kámen vnitřního osvobození existuje.

Takže vám všem pro letošní Velikonoce přeju úspěšné vykročení na svoji promyšlenou cestu, pokud už po ní nekráčíte a hlavně - vnitřní svobodu. Potom u nás bude všem lépe s každým dalším jedincem, který tohle začne naplňovat.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Payne (Svobodní): Prezident před soud

19:27 Payne (Svobodní): Prezident před soud

Soudit prezidenta? Možná má někdo dojem, že to nejde. Máme sice případy, že se prezidentem stal býva…