Levice: Zřejmé vládní selhání při vyjednávání o investicích

24.11.2022 6:27 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k možné výstavbě Gigafactory na Plzeňsku.

Levice: Zřejmé vládní selhání při vyjednávání o investicích
Foto: levice.org
Popisek: Levice

Jedním z úkolů vlády je zajištění rovnoměrného hospodářského rozvoje všech oblastí České republiky. Jako mnoho jiných, ani tento se současné vládě nedaří zvládat.

Na místo zájmu obyvatel regionů podporuje tzv. zájem strategický, či spíše řečeno zájem ekonomicky i politicky silných a vlivných investorů. Zjevně takto je tomu i v případě "gigafactory" v Líních u Plzně.

Nejenže donedávna vláda nekomunikovala se samosprávami místními, ani krajskou, kterou se navíc zřejmě chystá i nadále obcházet. Především však, za pohrdavého přehlížení mínění veřejnosti, prosazuje záměr bez dostatečného odborného zhodnocení jeho důsledků pro životy těch, kterých se bezprostředně týká.

Což právem prohlubuje obavy občanů, v místě samém i v rámci širšího okolí, jejichž potřeby jsou zřetelně s takovým záměrem v rozporu.

Kromě nezanedbatelných a z místního pohledu nepříznivých dopadů výstavby a provozu na životní podmínky a prostředí, je to i otázka přínosnosti projektu z hlediska sociálního a hospodářského.

Podle každoročního výzkumu „Místo pro život“ patří Plzeňskému kraji prvenství v kategorii Práce. To především díky nejpříznivějšímu poměru mezi průměrným příjmem (37 397 Kč) a rozdílem mezi příjmy mužů a žen (15%) a míře nezaměstnanosti (2,8%).

Za těchto okolností je víc než diskutabilní, jaký má výstavba takto mamutího provozu, s potřebou vyšších jednotek tisíc zaměstnanců, kteří se v okolí ani kraji nenacházejí, za cenu všech s tím spojených dopadů na život v dotčeném území, smysl?

Je tak tedy skutečně zřejmé vládní selhání při vyjednávání o případných investicích do českého hospodářství.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hájek (STAN+SNK ED): Na Vysočině se budují další stavby pro zadržování vody v lesích

22:24 Hájek (STAN+SNK ED): Na Vysočině se budují další stavby pro zadržování vody v lesích

Bez vody by nebylo života. A že je dostatek vody důležitý pro les i pro celou přírodu, o tom také ne…