Liška (SZ): Investice do vzdělání musíme navýšit alespoň o 0,5 % HDP

19.10.2013 10:03 | Zprávy
autor: Zeleni.cz

Zelení představili plán na oživení české ekonomiky. Chtějí zrušit MMR a více investovat do vzdělání a technologií.

Liška (SZ): Investice do vzdělání musíme navýšit alespoň o 0,5 % HDP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Strana zelených (SZ) představila sadu opatření k oživení české ekonomiky. Navrhovaná opatření kladou důraz na investice do vzdělání, stavebnictví či nových technologií. Největší prostor pro úspory se otevírá v potírání korupčního jednání, zamezení plýtvání s veřejnými prostředky a racionalizaci agend státních úřadů.

Cílenými investičními programy chtějí zelení plně využít evropských fondů, které poslouží k opravě infrastrukturních staveb či zateplování budov. Rozvoj stavebnictví, které je nyní v útlumu, má přitom velký dopad na další ekonomická odvětví. SZ chce pokračovat v úspěšném programu Zelená úsporám, který zelení zavedli, protože každá miliarda investovaná do energetické renovace budov vytváří až tisíc pracovních míst. Podobné menší regionální investice jsou ekonomicky daleko smysluplnější, než stavba předražených zakázek jako je Temelín nebo kanál na Labi.

“Před patnácti lety Česko přilákalo první velkou vlnu investic na schopnou a levnou pracovní sílu. Druhá vlna investic s vyšší přidanou hodnotou však přijde jen za vzdělanými, produktivními a inovativními zaměstnanci, kteří se budou moci opřít o kvalitní zázemí,” říká Jiří Čáslavka, ekonomický expert SZ a jednička v Pardubickém kraji. Takové zázemí musí podle něj zahrnovat rozvinutou dopravní a technologickou infrastrukturu, efektivní veřejnou správu i kvalitní vzdělávání a péči o děti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan (STAN): Zákon o státní službě je legislativní paskvil

15:01 Rakušan (STAN): Zákon o státní službě je legislativní paskvil

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…