Liška (SZ): Zbavme se energetické závislosti na Rusku

18.03.2014 14:10 | Zprávy

Události posledních týdnů potvrzují rizika energetické závislosti Česka a dalších evropských států na Rusku. Strana zelených (SZ), která energetickou nezávislost dlouhodobě prosazuje, vyzývá vládu k přijetí jasných závazků umožňující významně snížit dovoz zemního plynu a ropy.

Liška (SZ): Zbavme se energetické závislosti na Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Dovoz z Ruska stále tvoří více než dvě třetiny naší spotřeby ropy a tři pětiny spotřeby zemního plynu. SZ to považuje za nadále neudržitelné a žádá změnu přístupu. Rusko nemá žádné zábrany utáhnout kohoutky komukoliv, jehož vláda se mu znelíbí, což se potvrdilo během plynové krize v roce 2009 a opět v těchto týdnech, kdy Putin vyhrožuje ukrajinským politikům.

“Ve světle agresivní imperiální politiky na Ukrajině si musíme konečně jasně uvědomit rizika, která nám přináší závislost na Rusku v tak strategicky významné oblasti jako je energetika. Zelení vidí cestu ven ve zvyšování energetických úspor a podílu obnovitelných zdrojů. To však vyžaduje prozíravou změnu současné vládní politiky,” uvádí předseda zelených Ondřej Liška.

Energetická bezpečnost přesahuje hranice jednotlivých národních států. Je proto zásadní, aby všechny hlavy států EU na summitu tento týden přijaly ambiciózní a závazné pokračování klimaticko-energetického balíčku s cíli do roku 2030, které zajistí další investice do snižování znečištění ovzduší nebo obnovitelných zdrojů. Sobotkova vláda naopak předeslala, že bude prosazovat nízký emisní cíl. Váhání vlády ukazuje, že je stejně jako Nečas ve vleku ČEZ nebo uhlobaronů.

“Česká republika i EU přitom mají mnoho nástrojů, kterými mohou pomoci k snížení dovozu fosilních paliv z Ruska a tím pomoci postavit ekonomiky států i domácností na pevnější základy. Jsou to například cílené programy k zateplování domů, zlepšení recyklace odpadů, přesun nákladní dopravy ze silnic na koleje, nemluvě o navýšení podílu obnovitelných zdrojů, a to především v lokálním měřítku,” dodal Milan Šimoník, expert zelených na energetiku.

Tato problematika bude také jedním  z ústředních témat diskuse s názvem Energetická (r)evoluce: německá inspirace pro ČR?, kerá proběhne dnes, tedy v úterý 18. března od 19:00 v pražském HUBu. Zúčastní se jí spolupředsedkyně Zelených v Evropském parlamentu Rebecca Harms, spolu s předními domácími odborníky. Více informací nejdete na www.zelenaprobudoucnost.cz.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Konzultace s premiérem ohledně národních zájmů v ČR vítám

8:14 Dostál (Stačilo!): Konzultace s premiérem ohledně národních zájmů v ČR vítám

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k setkání s premiérem Fialou v Kramářově vile.