Liška (SZ): Zemanova hvězdná pěchota útočí na Česko

29.06.2013 20:47

Z Česka se stala hračka v rukou Miloše Zemana, který se netají snahou zavést poloprezidentský systém. Zároveň nelze přehlédnout, že Zemanem pověřený premiér Rusnok vybírá své ministry z lidí, kteří jsou v jasném střetu zájmů.

Liška (SZ): Zemanova hvězdná pěchota útočí na Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška
reklama

Jejich instalace do vlády nejen ohrozí potřebné oživení české ekonomiky, ale zasáhne i do rozhodování o strategických otázkách jako dostavba Temelína či zajištění ochrany vzdušného prostoru ČR.

Jména vyplouvající na povrch by mohla obsadit přední pozice ve hvězdné pěchotě z dob opoziční smlouvy. I když složení vlády není ještě jasné, vynořují se jména s nepřehlédnutelnými škraloupy. Reálně hrozí, že tito lidé budou stejně jako v minulosti zasahovat do fungování nezávislých institucí včetně policie a státních zástupců.

Mimo to může právě tato vláda dotlačit ČEZ k investici do rozšíření Temelína za téměř 500 miliard korun bez relevantních ekonomických studií. Kdo tvoří Zemanovu hvězdnou pěchotu?

Nominaci již přijal Martin Pecina, ředitel jaderné sekce vítkovických strojíren. Ve vládě bude při projednávání státní energetické koncepce a rozhodování o investicích do dalších reaktorů v Temelíně sedět člověk úzce spojený s obchodními zájmy atomového průmyslu pod vlivem ruských společností.

Pecina prosazoval rozšíření Temelína již před deseti lety, ještě jako náměstek ministra průmyslu Milana Urbana. Na svém dalším působišti v pozici šéfa antimonopolního úřadu vzbudil rozruch podivnými schůzkami s miliardářem Andrejem Babišem přesně v době, kdy ÚOHS posuzoval žádost o rozšíření Babišova impéria. Mementem je rovněž jeho působení ve Fischerově vládě jako ministr vnitra. Právě s tím je spojeno podezření, že ovlivňoval policii ve věci vyšetřování úplatků při pronajímání stíhacích letounů Gripen za Zemanovy vlády. Vážně by měl člověk, který během minulých deseti let do své skříně nasbíral tolik kostlivců, být ve vládě, která "má zklidnit turbulence na politické scéně"?

V pěchotě se objevují i další evergreeny. Exministr zahraničí z Fischerovy vlády Jan Kohout sedí od podzimu 2010 v dozorčí radě polostátní společnosti ČEZ. V této funkci Kohout opakovaně selhal. Bez povšimnutí nechal projít předražené nákupy obřích solárních parků v Ralsku nebo Ševětíně, nikdy se nezajímal o podezřelé investice ČEZ do obnovy hnědouhelných elektráren ani o fungování dceřiných společností ČEZ na Balkáně, které skončily například v Albánii ekonomickou katastrofou.

Mezi potenciálními ministry se objevuje i Jan Fencl spojený se spekulativními nákupy lukrativních pozemků v Hodoníně po obou stranách plánované dálnice od Pozemkového fondu ČR, kde působil v pozici předsedy jeho prezidia. A aby toho nebylo málo, v kuloárech rezonuje také Miroslav Grégr, zvaný "atomový dědek", který byl silným zastáncem dokončení současného Temelína v době Zemanovy vlády. Slíbil, že dá hlavu na špalek, pokud nebude projekt dokončen včas. Projekt byl dokončen až v roce 2001 a jeho cena se vyšplhala ke 112 miliardám korun. Asi není třeba dodávat, že hlava Grégrovi zůstala.

Ať už usedne do vlády kterýkoliv z nich, již teď směřuje Rusnok k tomu, aby se jeho vláda stala pevnou součástí klientelistického kartelu a navázala na nejlepší korupční tradice české politiky.

Psáno pro Lidové noviny (28.6.2013)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: azz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

19:38 Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

Agentura OSN, Světová zdravotnická organizace, chce nastavit celosvětová pravidla pro boj s dalšími …