Lošťák (SaS): Donald Trump a česká beznaděj

22.01.2017 22:06 | Zprávy

Když se mne Parlamentní listy ptaly na Donalda Trumpa, položily řadu otázek, jen ne tu, na niž bych rád odpověděl. Co nejzákladnějšího, nejprincipiálnějšího nám tato zkušenost může přinést? Může přinést důvěru ve většinový volební systém.

Lošťák (SaS): Donald Trump a česká beznaděj
Foto: bystrcaci.cz
Popisek: Viktor Lošťák

Protože jen ve volebním systému tohoto typu mohou voliči doufat ve skutečnou změnu. Kdyby po volbě prezidenta následovala ve Státech koaliční vyjednávání, rozmělnění programu dohodami s ideovým protivníkem, co by nakonec zbylo? Nic. Jestli dnes Donaldu Trumpovi nevěříme, pak je to nedůvěra v to, že naplní své sliby, že dostojí razanci, jakou nabízel v kampani. Kdyby byl nucen sestavovat koaliční vládu, nebyla by to nedůvěra, byla by to jistota, že se všechna ta naděje vypaří jako sníh v letním vedru. Byl by to přesně ten pocit "stejně se nic nezmění", ten známý pocit beznaděje, jaký cítí voliči u nás.

Cítíme větší naději ve změnu, která přijde zvenčí, třeba i zpoza oceánu, než důvěru ve změnu, již bychom si sami odhlasovali. Vlastně to není pocit. Je to zkušenost. "Stejně se nic nezmění," zní trpká pravdivá zkušenost voliče z celé demokratické éry této země. Tak to opravdu je.

Konstrukce převodových pák, měnící hlasy ve volbách na pohyb kormidlem, řídícím změny kurzu naší země, je od začátku chybná. Je deformovaná strachem a nechutí svých elitářských, socialistickým režimem poznamenaných tvůrců z počátku devadesátých let z vůle lidu. Řada z nich to nepokrytě říká dodnes - lid podle nich nesmí rozhodovat o podstatných věcech, nejlépe, když nebude rozhodovat vůbec. Proto vytvořili systém, v němž sice lid formálně vůli projeví, ta je však vzápětí rozmazána, rozředěna a nakonec neutralizována tak, aby z ní nezůstalo nic. Koalice je úspěšně sestavena. Co je měřítkem úspěchu? Přece "nic se nezmění".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

SaS , USA , volební systém , Lošťák , Tump

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Blackouty nejsou strašení – jsou reálná hrozba. A tato vláda ji ignoruje

22:31 Peštová (ANO): Blackouty nejsou strašení – jsou reálná hrozba. A tato vláda ji ignoruje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k možnosti dalších blackoutů.