MO: Nezbývá než se pokusit obavy paní poslankyně Jany Černochové znovu rozptýlit

27.08.2015 18:20

Reakce Ministerstva obrany na článek poslankyně Jany Černochové „Dohady o vrtulnících odhalují hlubší chaos“

MO: Nezbývá než se pokusit obavy paní poslankyně Jany Černochové znovu rozptýlit
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

Ministerstvo obrany nemůže jinak, než vyjádřit velké překvapení nad vyjádřeními paní poslankyně Jany Černochové pro Parlamentní listy.cz a uvést informace v jejím článku na pravou míru.

Je otázkou, z jakého důvodu paní poslankyně Jana Černochová přechází fakt, že právě s nástupem této vlády se postupně zlepšuje komunikace s parlamentním Výborem pro obranu, respektive jeho Podvýborem pro akvizice Ministerstva obrany, obchodu s vojenským materiálem a inovace Armády ČR.

Pokud jde o modernizaci vrtulníkového letectva, náměstci ministra obrany Daniel Koštoval a Tomáš Kuchta i zástupci Velení Armády ČR se v červnu a červenci 2015 zúčastnili hned dvou zasedání Podvýboru, na kterých byly přítomným poslancům detailně představeny jak milníky připravované akvizice víceúčelových vrtulníků, tak důvody pořízení, jejich úkoly a základní parametry a také vztahy k úkolům plněným ostatními vrtulníky ve výzbroji naší armády.  Veškeré dotazy přítomných poslanců byly zodpovězeny a Ministerstvo obrany dosud mělo za to, že v otázce postupu pořízení víceúčelových vrtulníků není rozporu.

Nezbývá tedy než se pokusit obavy paní poslankyně Jany Černochové znovu rozptýlit. V případě takto složitých zbraňových systémů má každá akvizice svou analytickou a přípravnou fázi a není nic neobvyklého, že jsou diskutovány nejprve rámcové a základní parametry, které mohou být v dalších fázích upřesňovány či měněny. Původní volba lehkého víceúčelového vrtulníku byla do jisté míry kompromisem, který vycházel z omezeného zdrojového rámce a tehdejšího odhadu vývoje bezpečnostní situace ve světě. Pokud je autorkou zmiňována Koncepce rozvoje dopravního a vrtulníkového letectva z roku 2013, je také „fér“ uvést i materiál s názvem Dlouhodobý výhled pro obranu do roku 2030, který projednala vláda České republiky 15. června 2015, a se kterým byly parlamentní orgány průběžně seznamovány od počátku roku 2015. Zde se již hovoří o víceúčelových vrtulnících. Ministerstvo obrany při zpracování svých plánovacích dokumentů logicky postupuje od nejobecnějších vizí ke konkrétním záměrům a opatřením, nelze se tedy divit, že avizovaná Koncepce výstavby Armády ČR nutně bude následovat po schválení Dlouhodobého výhledu, z jehož tezí vychází.

Teprve až ministerstvo získá a vyhodnotí informace o poměrech na trhu (v této fázi se právě nacházíme) může rozhodnout o dalším postupu, včetně úpravy vyčleněného finančního rámce. Není právě šťastné odkazovat se na deník E15, který v citovaném článku jako obvykle pracuje s informacemi vytrženými z kontextu, starými 4 měsíce. Zmiňovaná marketingová informace USA byla jednou z mnoha, kterou ministerstvo obrany využilo k získání k lepšího obrazu o trhu v poptávané kategorii vrtulníků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pourová (ANO): Přidělování vyhrazených stání pro invalidy upravují nová pravidla

11:17 Pourová (ANO): Přidělování vyhrazených stání pro invalidy upravují nová pravidla

V Hradci Králové jsou zhruba čtyři stovky parkovacích míst pro invalidy, která jsou vyhrazena na kon…