MSp: Ministryně spravedlnosti podala stížnost pro porušení zákona v případu Bárta a Škárka

22.08.2013 21:49

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podala stížnost pro porušení zákona v případu obviněných Víta Bárty a Jaroslava Škárky.

MSp: Ministryně spravedlnosti podala stížnost pro porušení zákona v případu Bárta a Škárka
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Rusnokovy vlády Marie Benešová

Rozhodla se tak na základě podnětu předsedy Městského soudu v Praze, jenž v souladu se zákonem o soudech a soudcích po jeho vyhodnocení předložil původní podnět předsedy Obvodního soudu pro Prahu 5, který zpracoval předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 5 Mgr. Jan Šott. O podnětu nyní bude rozhodovat Nejvyšší soud České republiky.

Ministryně spravedlnosti podala stížnost pro porušení zákona z judikatorních důvodů, neboť pociťovala potřebu do budoucna vyřešit řadu právních otázek.

Zejména se jedná o problematiku způsobu vedení soudního procesu za účasti médií (tzv. on-line přenosy). Dále o účelnost vrácení věci odvolacím soudem soudu prvního stupně za situace, v níž soud prvního stupně neměl žádný prostor k novému a jinému posouzení a rozhodnutí ve věci, neboť byl plně vázán názorem odvolacího soudu, tj. zastavit trestní stíhání obviněných. A v neposlední řadě o přípustnosti či nepřípustnosti trestního stíhání poslance či senátora za jinak protiprávní jednání, kterého se dopustí na půdě Parlamentu ČR.

Akademický výrok Nejvyššího soudu ČR ve věci by měl podle ministryně spravedlnosti judikatorní přínos pro budoucí rozhodovací praxi státních zástupců a soudů. I případné konstatování Nejvyšším soudem ČR, že zákon byl porušen ve prospěch obviněných a stížnost pro porušení zákona je důvodná, však nemůže zhoršit jejich postavení. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bláha (ODS): Příští rok začne stavba fotbalového stadionu

22:41 Bláha (ODS): Příští rok začne stavba fotbalového stadionu

V příštím týdnu budou zastupitelé rozhodovat o podmínkách a režimu stavby fotbalového stadionu v Hra…