MŽP: Další miliarda korun z Bruselu – tentokrát pro autobusy na stlačený zemní plyn

25.01.2014 20:35

Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský splnil to, co slíbil při nástupu do funkce. V Bruselu minulý týden vyjednal dotaci ve výši jedné miliardy korun na výměnu těch nejstarších a životní prostředí nejvíce znečišťujících autobusů městské hromadné dopravy za ekologické autobusy na stlačený zemní plyn. Alternativní doprava tak pomůže ovzduší v Moravskoslezském, Jihomoravském a Ústeckém kraji a zvýší i kulturu cestování pro občany.

MŽP: Další miliarda korun z Bruselu – tentokrát pro autobusy na stlačený zemní plyn
Foto: Česká televize
Popisek: Tomáš Podivínský

„O vyhlášení výzvy na výměnu starých autobusů za ty na stlačený zemní plyn jsme usilovali od roku 2011. V minulých dnech jsme v Bruselu se zástupci Evropské komise dojednali poslední sporné body, které bránily vyhlášení výzvy na příjem žádostí o dotaci na výměnu autobusů městské hromadné dopravy. Tuto výzvu jsme vyhlásili dnes. Nejstarší, zcela neekologické a neefektivní autobusy můžou být díky až 85% dotaci z EU nahrazeny novými, moderními autobusy na stlačený zemní plyn. Z dotace lze financovat i plnící stanice CNG pro městskou hromadnou dopravu,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Za tuto další jednu miliardu korun navíc z prostředků Fondu soudržnosti je možné pořídit zhruba 10 plnicích stanic CNG a zhruba 154 nových autobusů MHD s pohonem CNG, a to při orientační ceně 6,8 milionu korun za autobus a 13 milionů korun za plnicí stanici.

Ze studií, které si nechalo Ministerstvo životního prostředí vypracovat, vyplývá, že obměnou tohoto množství vozidel dojde k roční úspoře emisí ve výši

•        3,54 t tuhých znečišťujících látek,
•        40,2 t oxidů dusíku,
•        8,5 t těkavých organických látek
•        0,008 t polycyklických aromatických uhlovodíků.

Text výzvy je k dispozici na webu Státního fondu životního prostředí: https://www.sfzp.cz/clanek/193/2193/lvii-vyzva-opzp---alternativni-doprava/  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo životního prostředí

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jůzl (KDU-ČSL): O jednom pomníku a nápravě falšování dějin

18:21 Jůzl (KDU-ČSL): O jednom pomníku a nápravě falšování dějin

Na novém havlíčkobrodském hřbitově je od 60. let 20. století památník s nápisem „Čest a sláva sověts…