Předmětem referenda je úplný zákaz provozu všech druhů hracích automatů na území města. Automaty představují nejproblematičtější formu hazardu, která generuje dvě třetiny patologických hráčů v léčbě. Organizátoři referenda nepožadují omezení živé hry v kasinech (ruleta, poker, blackjack, kostky aj.), která oproti automatům generuje jen 6 % léčených hráčů a nepředstavuje tak enormní riziko. Omezení by se nevztahovalo ani na turnaje malého rozsahu, kurzové sázky, loterie, bingo a tombolu. Nešlo by tedy o hazardní prohibici, ale o nulovou toleranci hracích automatů. Přesné znění otázky, o které by se mělo hlasovat při prezidentských volbách, najdete v příloze. Oficiální návrh na vyhlášení referenda najdete v samostatném dokumentu zaslaném společně s tiskovou zprávou.
„Přes tři roky se snažíme jednat s vedením města o skutečně účinné regulaci heren a kasin. Bohužel všechny naše argumenty jsou dlouhodobě přehlíženy a zcela ignorovány. Mezi občany tak sílí názor, že situace v oblasti nejtvrdšího hazardu je neutěšená a vedení města nehájí zájmy jeho občanů. Proto jsme usoudili, že jedinou cestou, jak zjistit a prosadit názor občanů, je uspořádat místní referendum,“ vysvětluje Anna Strnadová, zmocněnkyně přípravného výboru a členka iniciativy Jablonec bez hazardu.
Podle zákona o místním referendu je při jeho vyhlašování hlavním kritériem zajištění co nejvyšší účasti občanů na hlasování. V souladu s tím je navrženo konání referenda společně s prvním kolem prezidentských voleb, aby voliči ušetřili další cestu do volebních místností, zvýšila se účast na hlasování a tím také reprezentativnost rozhodnutí. Konání referenda společně s volbami je pro jeho úspěch totiž zcela klíčové. Jakékoli snahy o konání mimo termín voleb je třeba vnímat jako snahu bojkotovat samotný institut referenda a potlačit vůli voličů. Zákonem požadovaná účast na hlasování v referendu, aby byl jeho výsledek platný, je totiž 35 % voličů a historicky jí bylo dosaženo ve městech nad 10 tisíc obyvatel výhradně při souběhu referenda právě s prezidentskými volbami (referenda v Plzni proti výstavbě obřího obchodního domu v centru města a na Praze 7 za nepředraženou novou radnici). Snahy měst o konání referend odděleně od termínu voleb byly mnohokrát předmětem soudních sporů, přičemž soudy doposud vždy ctily smysl a logiku zákona o místním referendu a vyhlásily hlasování současně s volbami.
Podle dosavadní soudní praxe je klíčová co nejvyšší účast na hlasování, která má přednost před ostatními kritérii. „Podle nejnovější judikatury je možné a dokonce vítané konat referendum souběžně s volbami a pořádat volby i referendum v jedné místnosti. Důvod je prostý. Vyžaduje-li zákon pro platnost referenda 35% účast na hlasování, bylo by nehospodárné a navíc jen hrou na přímou demokracii pořádat hlasování v referendu odděleně od konání voleb,“ konstatuje právník a člen přípravného výboru Jaroslav Šída (Česká pirátská strana).
Pokud přípravný výbor dodal potřebný počet podpisů a splnil všechny podmínky zákona o místním referendu, bude zastupitelstvo povinno referendum vyhlásit na požadovaný termín. Na cestě k referendu však může dojít ještě k mnoha obstrukcím, jako je bezdůvodné neuznání podpisů, odmítnutí vyhlášení referenda zastupiteli, nevyhlášení referenda na požadovaný termín či umístění hlasovacích místností daleko od volebních. Zastupitel za Změnu pro Jablonec a člen přípravného výboru Jakub Macek dodává: „Věřím, že kvůli možným obstrukcím ze strany radnice nebude muset referendum v termínu prezidentských voleb vyhlásit soud. Pro celostátně ostře sledovaný plebiscit by to byla dobrá reklama, nicméně společným cílem všech zastupitelů by měla být co nejvyšší účast na hlasování.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV