Mach (Svobodní): Z podpory biopaliv bohatne akorát Agrofert Andreje Babiše

21.04.2015 20:46

Petr Mach bojuje proti zákazu igelitek a přimíchávání řepky do nafty

Mach (Svobodní): Z podpory biopaliv bohatne akorát Agrofert Andreje Babiše
Foto: Daniela Černá
Popisek: Petr Mach

Europoslanec Petr Mach (Svobodní) dnes v Bruselu podal dva pozměňovací návrhy pro návrhy směrnic, které bude v příštím týdnu projednávat Evropský parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku.

OutStreamVideoPlayer

I. BIOPALIVA

První návrh se týká nové směrnice o biopalivech, která se bude projednávat ve druhém čtení. Rada ministrů navrhuje snížit podíl biopaliv z plodin typu řepka na 7 %. Pozměňovací návrh Petra Macha povinný podíl biosložek první generace v benzinu sníží ze 7 % na 6 %. Nižší podíl nelze bohužel vzhledem k jednacímu řádu EP navrhnout.

"Podpora biopaliv zdražuje řidičům naftu a benzín skoro o korunu na litr a osvobození biopaliv od spotřební daně stojí státní rozpočet miliardy korun na ušlé dani. Z podpory biopaliv bohatne akorát Agrofert Andreje Babiše. Cílem Svobodných je kompletní zrušení podpory biopaliv," vysvětluje europoslanec  Petr Mach.

Více informací sdělí Petr Mach na tiskové konferenci ve čtvrtek 23. dubna v 15:30 v Hotelu Grandior a na následné panelové diskusi od 18:00 hod.

II. IGELITKY

Druhým návrhem Petr Mach zamítá postoj Rady k směrnici o omezení spotřeby lehkých plastových nákupních tašek. Nová směrnice předepisuje, že do roku 2019 musí být omezena spotřeba igelitek na 90 ks igelitek ročně na osobu a do roku 2025 na 40 ks ročně.

"Spotřebitel je rozumná bytost a ví, kdy je pro něj vhodná igelitová taška, a kdy ne. Evropští politici mu nemají diktovat, do čeho má dávat nákup. Čeští spotřebitelé navíc sami od sebe odpad recyklují a igelitky z nákupů používají dál např. jako tašky na domovní odpad," upozorňuje Mach.

Pokud by Machův zamítací návrh prošel, legislativní proces tím končí a v platnosti zůstává stará směrnice z roku 1994, která žádné takové limity nepředepisuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Svobodni.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: Kandidátem na senátora v obvodě Praha 9 je Petr Daubner

22:33 Piráti: Kandidátem na senátora v obvodě Praha 9 je Petr Daubner

Kandidátem Pirátů do dubnových doplňovacích voleb do Senátu za obvod Praha 9 se stal Petr Daubner. Š…