Malačka (ČSSD): Na Mikulášské náměstí se vrátí kašna. Stát by měla do konce roku

01.08.2021 19:18

V trojúhelníkovém cípu na Mikulášském náměstí, kde se sbíhají ulice U Branky a Velká Mikulášská zaujme své místo kamenná kašna, jejíž výstavbu zahájí město Znojmo ještě letos.

Malačka (ČSSD): Na Mikulášské náměstí se vrátí kašna. Stát by měla do konce roku
Foto: Facebook
Popisek: Jakub Malačka

Vybrané místo pro vodní prvek není náhodné. Historicky se zde kašna nacházela až do roku 1897. Právě díky její dochované fotografii bylo možné vypracovat poměrně přesný návrh repliky.

Anketa

Koho byste si přáli jako „novou krev“ v Poslanecké sněmovně?

hlasovalo: 13863 lidí

„Do stavby investujeme více než 3,5 milionu korun. Schválili jsme již výsledek výběrového řízení a po podpisu smlouvy tak nic nebrání zahájení stavby. Do konce roku bychom již měli mít ve Znojmě další vodní prvek,“ informoval starosta Znojma Jakub Malačka. Stavbu kašny provede Jiří Helma, se sídlem Brněnská 362 z Velkých Němčic.

Kašnu bude tvořit kamenná nádrž ve tvaru osmiúhelníku, přičemž uprostřed bude umístěný kamenný sloup o výšce 1, 85 metru, ze kterého bude vytékat voda. Vnější rozměry kašny jsou pak 3,54 x3,54 metru a výška jejích obvodových stěn je necelý metr. Na kamenné prvky bude použita žula žlutošedé barvy v teplejším odstínu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o novou stavbu kašny a pro její technologii je možné využít stávající šachtu a strojovnu, proběhnou pouze drobné bourací práce a na šachtě budou pouze menší stavební úpravy. Výhodou jsou již vybudované inženýrské sítě, pro zásobování kašny vodou a elektřinou se tak využijí stávající přípojky strojovny.

Se záměrem navrácení kašny na Mikulášské náměstí se veřejnost seznámila na prezentaci, která se konala 20. května přímo na místě. Vedl ji PhDr. Jiří Kacetl, historik, zastupitel a předseda výboru pro územní plánování, strategický rozvoj a nakládání s majetkem města Znojma. Jeho krátké povídání o kašně můžete zhlédnout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Hamáček: Cíl je jasný, situace z první migrační krize se nesmí opakovat

8:38 Ministr Hamáček: Cíl je jasný, situace z první migrační krize se nesmí opakovat

380,5 milionu korun. Přesně tolik investovalo Ministerstvo vnitra (MV) od roku 2015 do nové techniky…