Mana (ČSSD): Musím odmítnout mediálně prezentované fabulace

14.04.2017 10:09 | Zprávy

Reakce náměstka pro řízení sekce státní správy MŽP Vladimíra Many (ČSSD) k mediálním (dez)informacím o výkonu státní správy v případech Precheza, Navos a KMOTR:

Mana (ČSSD): Musím odmítnout mediálně prezentované fabulace
Foto: red
Popisek: Vladimír Mana

V článcích Deníku Referendum a na stránkách Hospodářských novin i časopisu Týden se v poslední době opakují identické informace související se správním trestáním (pokutováním) firem patřících ke koncernu Agrofert. V médiích uvedené informace a možná pak především jejich rádoby „skandální vyznění“ vyvolaly zájem i předsedy vlády, který vyzval ministra Brabce k jejich vysvětlení. Sekci státní správy vedu na MŽP několik let a nesouhlasím se skandalizací mých podřízených a se znevažováním jejich práce, kterou poctivě vykonávají v rámci jednotlivých správních úřadů. Z toho důvodu předkládám několik poznámek k medializovaným případům z pohledu výkonu státní správy.

Dvoustupňový systém státní správy je důležitý pro ochranu práv občanů i firem a posiluje právní stát jako celek. Možnost obhájit svůj právní názor v odvolacím řízení je přitom poskytnuta všem účastníkům správního řízení, stejně jako správnímu orgánu, který rozhoduje v tzv. první instanci. Je přitom důležité, že i rozhodnutí odvolacího orgánu státní správy je přezkoumatelné správními soudy. Každé správní řízení (prvoinstanční i odvolací) musí být vedeno podle Správního řádu, který přesně definuje povinnosti správních úřadů při vedení správních řízení. To platí nejenom pro oblast ochrany životního prostředí, ale obecně pro výkon státní správy v ČR a bez rozdílu pro všechny správní úřady.

Podobně jako v oblasti trestního práva, nelze ani v případě tzv. správního trestání, tedy při ukládání sankcí za porušení konkrétního zákona, připustit situaci, kdy dojde k potrestání, aniž by bylo zákonnou cestou (v souladu se Správním řádem, popř. s Přestupkovým zákonem) prokázáno porušení zákonných povinností. A pokud jakýkoli správní úřad potrestá občana nebo firmu správní sankcí (pokutou), je nezpochybnitelným právem potrestaného domáhat se svých práv u odvolacího správního úřadu a případně také u správního soudu. Označit postup správního úřadu za nezákonný může pouze nadřízený správní úřad nebo správní soud. V demokratické společnosti je zpochybňování pravomocných správních či soudních rozhodnutí jinými prostředky, nežli cestou správních či soudních řízení, nezodpovědným útokem na základní pilíře právního a demokratického státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Národní parky a teplá úřednická místečka

20:16 Vích (SPD) Národní parky a teplá úřednická místečka

Ekologická politika vypadá chvályhodně, ale často jde hlavně o omezování občanů, kteří tam žijí, aby…

reklama