Martínek (Piráti): Dohoda k Turówu musí být výhodná pro občany Libereckého kraje, ne pro oligarchy

24.09.2021 17:33 | Komentář

Problematikou rozšiřování povrchového dolu Turów v blízkosti českých hranic se zabývám již několik let. Jako poslanci zvolenému za Liberecký kraj mi dopady rozšíření těžby na české občany, žijící v pohraničí nejsou lhostejné.

Martínek (Piráti): Dohoda k Turówu musí být výhodná pro občany Libereckého kraje, ne pro oligarchy
Foto: Piráti
Popisek: Tomáš Martínek

Rozšiřování těžby v dole Turów se projednávalo již v roce 2019 na Výboru pro životní prostředí, jehož předsedkyní je pirátská poslankyně Dana Balcarová. Ministerstvo životního prostředí v reakci na naši aktivitu změnilo stanovisko České republiky k rozšíření těžby v polském dole Turów z kladného na nesouhlasné. S Danou Balcarovou jsme v této věci interpelovali ministra Brabce i premiéra Babiše.

V lednu 2020 povolila polská strana rozšíření dolu a v březnu 2020 došlo k prodloužení koncese (ZDE) na těžbu hnědého uhlí. Českým občanům tak kvůli dolu hrozí problémy s nedostatkem vody (ZDE), nadměrné znečištění i hluk způsobený těžbou. Na místo jsme se s poslankyní Balcarovou a radním pro životní prostředí a zemědělství Libereckého kraje Václavem Židkem několikrát vypravili (ZDE).

Evropská komise vydala na konci roku 2020 stanovisko (ZDE), ve kterém potvrzuje, že Polsko porušuje evropské zákony pokračující těžbou v dole Turów. V zájmu občanů žijících v blízkosti dolu bylo třeba jednat co nejrychleji, Ministerstvo životního prostředí v čele s ministrem Brabcem však otálelo. Společně s Danou Balcarovou jsme problematiku zařadili v únoru 2021 na jednání Výboru pro životní prostředí a dotlačili ministerstvo (ZDE) k podání žaloby k Soudnímu dvoru EU. Žádali jsme také zastavení těžby do rozhodnutí sporu, což také Soudní dvůr v předběžném opatření nařídil. Provozovatel dolu Turów většinově státem vlastněná společnost PGE však i přes rozhodnutí evropského soudu těžbu nezastavila.

Anketa

Vadí vám, že se premiér Babiš ,,kamarádí" s Viktorem Orbánem?

7%
85%
hlasovalo: 35904 lidí

16. září jsem interpeloval ministra životního prostředí ohledně vyjednávání i možného postupu dle zákona o předcházení ekologické újmě. 20. září rozhodl evropský soud o penále 500 000 eur denně (ZDE) pro Polsko za nerespektování předběžného opatření soudu nařizující zastavit těžbu. I když se jedná o desetkrát nižší sankci, než navrhovala Česká republika, stále jde o významnou sumu, která snad přiměje polskou stranu jednat s českou stranou a přistoupit i na záruky pro české občany.

Souhlasím s výzvou Libereckého kraje (ZDE), v jehož vedení jsou Piráti i Starostové, aby prostředky vybrané na pokutách nezůstávaly Evropské komisi, ale byly použity na náhradu škod občanům Libereckého kraje.

S ohledem na pokračující těžbu a soukromé zájmy Andreje Babiše mám obavy, že v případě pokračování této vlády může v rámci sporu s Polskem u Soudního dvora EU dojít k mimosoudní dohodě, která nebude výhodná pro české občany žijící v okolí dolu. Andrej Babiš je znám svými vztahy s konzervativními vládami v Polsku i Maďarsku, které využívá jako podporu svého střetu zájmů v EU, a nebylo by to poprvé, co by upřednostnil své soukromé zájmy nad zájmy občanů.

Ing. Tomáš Martínek

  • Piráti
  • Tento profil není využívan. www.tomas-martinek.eu je správný

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodní: Opravdu už si připadáme jako v Kocourkově

22:21 Svobodní: Opravdu už si připadáme jako v Kocourkově

Komentář na facebookovém profilu k státní podpoře firem, omezujících výrobu