Martinů (ODS): Stojíme před obrovskou výzvou

14. 6. 2018 17:53

První článek starosty města Poličky na téma sucho, který vyšel v měsíčníků Jitřenka v r. 2015

Martinů (ODS): Stojíme před obrovskou výzvou
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Poličky a exposlanec Jaroslav Martinů (ODS)

Milí spoluobčané, vážení přátelé,

cítím velkou potřebu se s Vámi podělit o mé obavy a zároveň i názor na současné obrovské sucho, které osobně hodnotím jako největší, které jsem ve svém životě doposud zažil.

Musím se přiznat, že mi v současné době nedělá nic větší starosti než následky tohoto dlouhého období bez vydatného deště a to nemyslím pouze z pozice rybáře.

Podle mého životního pozorování se domnívám, že dnešní novodobá sucha jsou daleko nebezpečnější než ta minulá. Z historie je zřejmé, že suchá období zde vždy byla. Nicméně krajina z hlediska nasákavosti nebyla nikdy tak zničená, jako je dnes.

Důvody vidím převážně ve dvou zásadních skutečnostech. Za prvé jsme již cca 10 % území naší planety zastavěli betonem a asfaltem. Dalším důvodem, dle mého názoru, je dnešní intenzivní zemědělská výroba a její následky. Je prokazatelně dokázané, že většina rozorané půdy a její následná zhutnělost z důvodu pojezdu těžké zemědělské techniky má za následek nejen obrovskou erozi nejcennějších organických složek půdy, ale především nepropustnost horní vrstvy. Toto vše má a nadále bude mít katastrofální dopady, které se budou každým rokem prohlubovat.

Výsledkem bude, že až zaprší, tak většina vody rychle odteče a možná způsobí i povodňové škody. Dříve, myslím před desetiletími a spíše staletími, když skončilo období sucha a napršelo, tak voda zůstala v močálech a mokřinách a měla celé roky na to, aby se pomalu vsákla do podzemních prostor.

Toto již po mnoha desetiletí ustává a jeden z mnoha velkých důkazů je skutečnost, že v některých krápníkových jeskyních ustává kapání minerální vody. Je jisté, že toto není v současných lidských silách jednoduché zastavit a že se vše bude bohužel pouze zhoršovat.

Je politováníhodné, jak jsou naše lidské snahy omezené a mnohdy i doslova hloupé. Poslední desetiletí jsme z různých důvodů vynaložili nezměrné finanční prostředky na odvádění vody ze zemědělské půdy, narovnávání vodních toků a mnoho dalších zbytečných a nákladných hloupostí. Dnes stojíme před obrovskou výzvou, jak toto vše rozumně napravit.

Musím napsat, že jsem rád, že konečně i vláda naší země dospěla k poznání, že máme na krku obrovský problém, který je nejvyšší čas řešit.

Přátelé, nerad píši pesimisticky, ale opakuji, situaci považuji za velmi vážnou a není chvíle, abych nad tím nepřemýšlel.

Děkuji za přečtení a obecné zamyšlení nad zranitelností naší civilizace.

Jaroslav Martinů
starosta města

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODHALUJEME Analýza ČSSD k prohraným komunálním volbám

10:01 ODHALUJEME Analýza ČSSD k prohraným komunálním volbám

Komunální volby ve velké Praze. Kampaň a výsledky ČSSD v roce 2018.