Masare (Zelení): V Praze se rekordně staví. Zlevněme bydlení

16.11.2020 12:18

Zažíváme nejintenzivnější výstavbu za posledních 10 let. Přesto ceny bytů neklesají, vyplývá z nejnovější analýzy Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Masare (Zelení): V Praze se rekordně staví. Zlevněme bydlení
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

“Povolování výstavby trvá okolo pěti let. Letos se tak dostaly do realizace developerské bytové projekty zahájené v době, kdy rozvoj Prahy měli na starost Zelení, konkrétně někdejší náměstci primátorky pro územní rozvoj Stropnický a Kolínská. V nemožnosti developerské výstavby tedy problém dostupnosti bydlení není,” komentuje analýzu spolupředseda pražských Zelených Vít Masare.

“Úspěšnost developerů rozhodně nesejmula z Prahy povinnost zajistit dostupné bydlení a pečovat o komfort stávajících obyvatel města. Proto Zelení v létě 2020 vyzvali vedení Prahy k realizaci 6 kroků pro zlevnění bydlení v Praze. Inspirace pochází z Barcelony, Vídně nebo Kodaně. Důstojné bydlení má být standardem, nikoli luxusem,” říká Monika Horáková, spolupředsedkyně Zelených v Praze 2.

Zelení v Praze doporučují vedení hlavního města:

Zřídit bezplatnou právní poradnu pro nájemníky a vlastníky nemovitostí určených k bydlení a spolu s ní uživatelsky přívětivý informační portál pro zájemce o dostupné  bydlení

Stanovit  oblast bydlení jako jednu ze čtyř investičních priorit a vyhradit dostatečné prostředky pro nákup a následnou přestavbu hotelů, hostelů a ubytoven pro trvalé bydlení,

Zajistit organizační kapacitu pro efektivní administraci výkupů a pronájmů a aktivně nabízet výkup bytů za cenu v místě a čase obvyklou.

Aktivně nabízet majitelům prázdných bytů a domů možnost zprostředkování nájmu minimálně na dva roky s městskou garancí

Vytvořit dotační program pro majitele objektů s cílem obnovit bytovou funkci v domech dříve přestavěných na hotely, hostely a kanceláře.


Posílit kompetence hlavního města vůči městským částem a stanovit standardy a povinnosti pro městské části v oblasti bytové politiky.

Více o návrzích Zelených pro levnější bydlení v Praze ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

15:11 Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

Přepis každotýdenního reportu 'Čau lidi' premiéra Andreje Babiše.