Mašek (ANO): Čekací doba je pro pacienty často rozhodující

12.01.2023 11:33

Projev na 50. schůzi Poslanecké sněmovny 12. ledna 2023 – reakce na odpověď ministra Válka k čekacím dobám na výkony v zdravotnictví

Mašek (ANO): Čekací doba je pro pacienty často rozhodující
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jiří Mašek (ANO)

Vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové, vážený pane ministře.

Já jsem se teda hlásil ještě před druhým příspěvkem pana kolegy Farhana, tak se budu trošku opakovat. Pane ministře, přijde mně neuvěřitelné, že písemně odpovíte za ministerstvo, že čas, respektive termíny do vyšetření nebo do léčby vás nezajímaly, nebo ministerstvo v minulosti nezajímaly ty čekací doby, v současnosti nezajímají a ani se jimi do budoucna nehodláte zabývat. Dneska jste odpověděl už pod tíhou toho, co řekl Kamal Farhan, prostřednictvím předsedající, trošku jinak. Už jste to upravil, modifikoval.

Anketa

Koho nejvíc chcete ve 2. kole volby prezidenta?

hlasovalo: 33828 lidí

Vy odpovídáte poměrně rozvláčně na jednoduché otázky, ale já se na vás musím obrátit v tom, že ta čekací doba je pro pacienty často rozhodující a mohou také vypadnout z tak zvaného terapeutického okna, což vy víte. A ta léčba může přijít pozdě. A vy jste ministr, který si nechal v rozpočtu vzít 14 miliard na zdravotní péči.

Samozřejmě vy to shodíte na zdravotní pojišťovny. Zdravotní pojišťovny si ty frekvence sice hlídají, ale zároveň jsou to plátci toho zdravotního pojištění, takže oni to vyváží. Ale to, že ta jednotlivá zdravotnická zařízení mohou ty termíny posunovat, prodlužovat, to se děje.

Já z pozice praktického lékaře vím, jaké jsou termíny na jednotlivá diagnostická vyšetření, respektive, jaké jsou čekací doby na operace. A ty se nezkracují. A ono to s těmi financemi do zdravotnictví skutečně souvisí. My jsme na to upozorňovali. Za naší vlády šlo do zdravotnictví o více než 100 miliard v průběhu čtyř let navíc, do zdravotního pojištění. My jsme upozorňovali na to, že ty peníze tam mohou chybět.

Mě naprosto děsí situace, že ministerstvo vlastně ani ty zásadní parametry, kterými by mohl ministr nové vlády argumentovat, že se tomu tak neděje, tak to nesleduje.

Děkuju.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodní: Vláda zvýší dluh až o 265 miliard

21:45 Svobodní: Vláda zvýší dluh až o 265 miliard

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k půjčce z Evropské unie