Mašek (ANO): Příprava programu budování sítě urgentních příjmů

21.12.2019 9:23

Královéhradečtí lékaři se aktivně účastnili na přípravě programu budování sítě urgentních příjmů. Dnešní memorandum ministra Vojtěcha a zástupců zdravotních pojišťoven dalo vzniku urgentů reálný organizační i ekonomický rámec.

Mašek (ANO): Příprava programu budování sítě urgentních příjmů
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jiří Mašek (ANO)
reklama

Měl jsem tu čest se dne zúčastnit podpisu memoranda na MZČR a sledovat na vlastní oči podpisy pod program, o který se snažíme již téměř 20 let.

Ministr Vojtěch ustanovil pracovní skupinu, ve které jsme měli dva zástupce z královéhradeckého kraje a to primáře MUDr. Miroslava Kočího z FNHK za velké urgenty a MUDr. Jiřího Nového z Jičína za malé urgenty. Spolu s řadou dalších odborníků připravili za necelý rok podmínky pro naplánování vzniku 15 urgentů vyššího typu ve fakultních a krajských  nemocnicích a cca 80  urgentů ve všech okresech a to vždy s integrací lékařských pohotovostních služeb.

V kraji jsme se o totéž pokoušeli již od vzniku krajské záchranky v roce 2004. Podařilo se nám včlenit lékařské pohotovosti pro dospělé do vstupu nemocnic a dětské pohotovosti jsme začlenili do dětských oddělení, to vše již v roce 2008, velmi se to osvědčilo.

V  roce 2009 potom byl uveden do provozu urgentní příjem při traumacentru a kardiocentru ve FNHK.  Zřídit urgenty v nemocnicích v okresech se nedařilo, zejména z důvodu  nedostatku investic na stavbu a v kvůli neřešenému financování provozu těchto urgentů. Bez ekonomických podmínek do toho ředitelé obtížně financovatelných nemocnic takříkajíc nemohli jít.

To vše se podařilo současnému vedení ministerstva prolomit, zajistilo investice s evropským kofinancováním, i vytvoření nových výkonů ze kterých půjde urgenty průběžně financovat.

Pro návaznost přednemocniční a nemocniční akutní péče a organizaci lékařských pohotovostních služeb je to historická událost.

Jsem rád, že jsem mohl být u toho a také trochu přispět k uskutečnění našich dlouhodobých cílů z pozice poslance a člena zdravotního výboru.

MUDr. Jiří Mašek

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Už ani ty rvačky nejsou, co bývaly

22:02 Laudát (KAN): Už ani ty rvačky nejsou, co bývaly

Komentář na facebookovém profilu k rvačce v Poslanecké sněmovně