Matějka (SPOZ): Nelze stále zvýhodňovat církevní památky na úkor obecních a nesakrálních památek

20.02.2019 6:39

Dlouhodobě se netajíme s názorem, že je třeba zdanit církve i restituce a zpovzdálí se dívat jak jsou církve dotačně i daňově zvýhodňovány na úkor škol, nemocnic, spolků a firem. Doposud takto nastavená kritéria hodnocení zvýhodňují v hodnocení církevní památky na úkor ostatních obecních, městských, ale i soukromých památek.

Matějka (SPOZ): Nelze stále zvýhodňovat církevní památky na úkor obecních a nesakrálních památek
Foto: SPOZ
Popisek: Logo Strany práv občanů - Zemanovců

I proto jsem inicioval  ve Výboru pro Kulturu a památkovou péči Královéhradeckého kraje revizi přenastavení  dvou hodnotících kritérií při vyhodnocování grantů na podporu objektů v oblasti památkové péče. Děkuji většině kolegů, že to podpořili. Nyní již čekáme na jejich zpracování ze odborů a oddělení, abychom je mohli projednat pro  Dotační programy  Kultura a památková péče na rok 2018.

Úřad je precizní při vyhodnocování žádostí. Je však pak na zastupitelstvu, aby  změnu v renastavení hodnotících kritérií upravil a eliminoval subjektivitu při hodnocení. 

Není vhodné v hodnotícím procesu církevní objekty zvýhodňovat s ohledem na zcela zásadní fakt tzv. „restitucí“ ve výši 134 miliard Kč. Současná vláda navzdory heslům z minulých voleb, tyto restituce nezrevidovala a poměrně brzo po ustanovení parlamentní komise to včele s premiérem koaličně hodila pod stůl.  I proto není obhajitelné nadále upřednostňovat církevní objekty, když se obcím se nedostává prostředků na opravy jejich památek. MKČR rovněž při rozdělování státních dotací v oblasti asi 6 památkových programů preferuje církve. Proto  v krajích nastavme  rovná pravidla při hodnocení při rozdělování finančních prostředků pro opravy památek pro všechny, aby se zastavila diskriminace ostatních nesakrálních památek a objektů.

Miroslav Matějka, zastupitel Královéhradeckého kraje a krajský předseda SPO (Zemanovci)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS: Občané ČR nesmí platit za podnikání premiéra Babiše, víme, jak na to dohlédnout

22:56 ODS: Občané ČR nesmí platit za podnikání premiéra Babiše, víme, jak na to dohlédnout

ODS trvá na tom, že podnikání premiéra nesmí zaplatit občané ČR z vlastních kapes. Předseda strany P…