Matějů (KDU-ČSL): Hledám prezidenta pro všední den

29.03.2017 18:30

Miloš Zeman oznámil, že v lednu 2018 bude znovu kandidovat na prezidenta České republiky. A nastal čas hledání alternativy: mladší, fyzicky zdatnější, méně holdující alkoholu, inteligentnější, pravdomluvnější, méně obhroublé, méně egoistické, méně intrikující, bez podivných postav ve svém okolí.

Matějů (KDU-ČSL): Hledám prezidenta pro všední den
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Zatím taková alternativa není. Možná je to tím, že hledáme minimálně nového Havla nebo dokonce Masaryka. Přesněji hledáme mýtický obraz obou velikých českých a československých prezidentů.

Velké postavy se obvykle objevují ve zlomových dějinných chvílích. Pakliže momentálně takové osobnosti chybí, klíčové historické události nás patrně nečekají.  Jenže s tím se asi my Češi nedokážeme smířit. To je pro nás příliš obyčejné! Náš problém je v tom, že do prezidenta si projektujeme krále, když už tedy sedí na Hradě.

Asi i proto padají vážně míněné návrhy na kandidáty zcela mimo dosavadní politický život. A jejich šance jsou poměřovány pouze jejich mediální známostí a mediálním obrazem. Čím dále od politiky, tím lépe. To už je vůbec kombinace průšvihů: hledá se polobůh a nepolitik.

Já hledám prezidenta pro všední den. Mým favoritem bude ten kandidát, který prezidentství odmýtizuje a zcivilní. Chci prezidenta takříkajíc z oboru, spíše notáře než stařičkého mocnáře. Občas se říká, že máme příliš mnoho poslanců, senátorů, hejtmanů a starostů. Tak toho využijme. Věřím, že mezi nimi je osobnost, která dokáže kompetentně vykonávat prezidentský úřad coby reprezentanta státu navenek a moderátora politického života uvnitř státu.

Pokud nezačne většina společnosti chápat roli prezidenta především jako úřad, jsme na nejkratší cestě k znovuzvolení Miloše Zemana nebo jiné lehce deviantní postavy.

Jan Matějů, Pelhřimov

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeňští Piráti uklízeli Plzeň

22:30 Plzeňští Piráti uklízeli Plzeň

V rámci projektu Ukliďme Česko, se plzeňští Piráti vydali vyčistit Plzeň od odpadků, kterých je v ně…