Matek (KDU-ČSL): Peníze z hazardu vs. sport

13.05.2018 10:13

Jedním z často používaných argumentů proč financovat sport v regionech penězi z hazardu je, že sport zejména sport mládeže pomáhá jako prevence závislosti na hazardu.

Matek (KDU-ČSL): Peníze z hazardu vs. sport
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL
reklama

Ve většině měst a obcí, které mají hazard na svém území povolen, jsou peníze z něj majoritní složkou celkové sumy vložené na podporu sportovní činnosti v daném regionu.  To ve skutečnosti způsobuje závislost sportovních subjektů a popř. místní samosprávy na těchto penězích a někdy to bývá i hlavním argumentem pro zachování hazardu na daném území města nebo obce.

Subjektů provozujících nejrůznější sportovní činnost neustále přibývá a tím stoupají i nároky na jejich financování. Do jaké míry bude nedostatek peněz na sport v rozpočtu města nebo obce kompenzován vybranými penězi z hazardu je věcí politického názoru ale i vlastního svědomí lidí, kteří o tom rozhodují.

Jako příklad uvedu referendum o zákazu hazardu, které proběhlo v lednu tohoto roku v Jablonci nad Nisou. Z referenda jasně vyplynul většinový názor, že hazard by měl být na území města bez výjimky zakázán. Téměř okamžitě se začali objevovat protiargumenty od vedoucích představitelů města, že nebudou peníze na sport a budou se muset zdražovat komunální služby. Jako argument uváděli ztrátu příjmů z hazardu přibližně 10 milionů Kč. Otázka je. Opravdu se v rozpočtu města, který činí přes 1 miliardu Kč, nenajde prostor pro kompenzaci tohoto výpadku příjmů, aby bylo město více sociálně odpovědné?

Jsem realista a uvědomuji si, že v současném stavu nejde zcela odstranit většinové financování sportu penězi z hazardu, ale dokud nebude vůle hledat více zdrojů pro sport v jiné oblasti, tento začarovaný kruh se nepřeruší.

Ing. Štěpán Matek, předseda OV KDU-ČSL Jablonec nad Nisou a trenér plavání

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

22:13 Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

Už čtyři měsíce se v Královéhradeckém kraji očkuje proti covid-19. Do 20. dubna v regionu dostalo mi…