Michálek (Piráti): Česko selhává v potírání korupce, svoláváme mimořádnou schůzi

01.10.2020 11:30

Česko vážně zaostává ve stíhání korupce a odkládá klíčové zákony, které by pomohly situaci řešit. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise o stavu práva v zemích EU. Na problémy dlouhodobě upozorňují i Piráti, kteří chtějí proto v říjnu svolat mimořádnou schůzi Sněmovny k protikorupčním zákonům spolu s ODS a STAN.

Michálek (Piráti): Česko selhává v potírání korupce, svoláváme mimořádnou schůzi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jakub Michálek
reklama

„Nedopustíme, aby česká střední třída nadále doplácela na špatné hospodaření s veřejnými penězi a dostávala stále horší a dražší služby při rekordním deficitu. Selhání vlády v boji s korupcí potvrdilo nejen nejnovější hodnocení Komise, ale i protikorupční skupina Rady Evropy GRECO. Proto chceme v termínu 19. až 23. října svolat mimořádnou schůzi a projednat protikorupční balíček realizující doporučení GRECO: nezávislost státních zastupitelství, ochranu oznamovatelů, transparentní výběr nových soudců, zveřejňování skutečných vlastníků firem a problematiku střetu zájmů,“ uvedl šéf poslaneckého klubu Pirátu Jakub Michálek.

Anketa

Chcete Miroslavu Němcovou v Senátu?

6%
94%
hlasovalo: 31412 lidí

Česko má podle zprávy EK stále rezervy v boji proti korupci, významné kauzy nejsou systematicky šetřeny. Zároveň odkládá přijetí zákonů upravující lobbing, ochranu oznamovatelů korupce či pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, který se zasekl v Senátu. Problémem je i malá transparentnost ve vlastnictví médií či zhoršený přístup části společnosti k nevládním organizacím.

„Vláda odsouvá projednání zásadních protikorupčních zákonů. Na mimořádné schůzi budeme chtít projednat zákon o ochraně oznamovatelů na nekalosti, který by jim zajistil podporu a právní jistotu, že nebudou za ohlášení postiženi. Dále trváme na projednání našeho zákona o nezávislosti státních zástupců, které kabinet blokuje už víc než rok. Důležitá je také veřejná evidence skutečných majitelů firem, jež udělá přítrž tajným vlastníkům v pozadí. Předejde se tím například situaci, kdy stát posílá dotace firmám s nejasnou majetkovou strukturou,“ popsal Michálek s tím, že Piráti budou chtít schválit i pojistky proti vlivu vládních činitelů na média. Ke zlepšení také apelují na dobré zázemí pro policejní týmy řešící podezření z korupce a dodělání nového trestního řádu, který zrychlí trestní proces při zachování férovosti.

„Evropská komise poukázala také na probíhající audity možného střetu zájmů našich veřejných činitelů a na možné zneužívání peněz z evropských fondů. Chceme, aby stejná pravidla platila spravedlivě pro všechny, i pro funkcionáře ve vládě, a vymahatelnost práva,“ dodal pirátský poslanec.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

ArticleDetailRelatedProfileArticleLinkTitle Ing. Karin Szczyrbová

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k zákazu střílení lišek po celou dobu péče o mláďata

22:48 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k zákazu střílení lišek po celou dobu péče o mláďata

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT podporuje iniciativy ochránců zvířat, vedoucí k zákaz…