Michálek (Piráti): Pravidla musí platit pro všechny

15.04.2021 9:15

Piráti přichází s návrhem na lepší vymahatelnost zákona o střetu zájmů

Michálek (Piráti): Pravidla musí platit pro všechny
Foto: Piráti
Popisek: Jakub Michálek

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek dnes předložil pozměňovací návrh k zákonu o střetu zájmů. Zákon zajišťuje vymahatelnost pravidel proti střetu zájmů politiků, a to zejména ve vztahu k vlastnictví médií a účasti na veřejných zakázkách a investičních pobídkách.

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak ČT nakládá s vašimi koncesionářskými poplatky?

3%
97%
hlasovalo: 26697 lidí

Reaguje tak na loňský nález Ústavního soudu. Michálkův pozměňovací návrh prošel dnes druhým čtením novely zákona o střetu zájmů. Hlavními změnami jsou přesnější vymezení zákazu vlastnit média a přijímat dotace a investiční pobídky politiky a jejich firmami. Rovněž se zlepší vymahatelnost právní úpravy.

„Potřebnost pravidel proti střetu zájmů jednoznačně potvrdil Ústavní soud. V našem návrhu není nic nového, pouze zajišťujeme, že stávající pravidla budou skutečně platit pro všechny a nebude možné je obcházet,“ vysvětlil Michálek.

Pozměňovací návrh reaguje na judikaturu Ústavního soudu. Ten v nálezu sp. zn. Pl. ÚS 4/17 ze dne 18. února 2020 uvedl, že povinností demokratického právního státu je nejen vytvořit veřejnému funkcionáři takové podmínky, aby mohl svou funkci řádně vykonávat, ale také zamezit tomu, aby takto svěřenou moc mohl využívat k prosazování vlastních (osobních) zájmů na úkor zájmu veřejného, a tím i důvěry veřejnosti.

„Ústavní soud ve svém nálezu jasně uvedl, že při ochraně veřejného zájmu a demokratických hodnot je zákonodárce v reakci na koncentraci významné ekonomické a mediální moci a z toho plynoucích hrozeb oprávněn činit v mezích ústavního pořádku opatření bránící možné postupné deformaci demokratického režimu do podoby některé z jeho fiktivních či neliberálních variant odporujících požadavkům Ústavy a Listiny základních práv a svobod,“ doplnil Michálek.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš se seznámil s plány modernizace nemocnice v Rumburku

20:09 Premiér Babiš se seznámil s plány modernizace nemocnice v Rumburku

Premiér Andrej Babiš navštívil v úterý 27. července 2021 Ústecký kraj. Navštívil armádní Centrum zab…