Michálek (Piráti): Technické normy k elektronické fakturaci by měly být zdarma

02.10.2017 20:49

Podle nového zákona o veřejných zakázkách musí úřady přijímat elektronické faktury, ale hrozí, že standard těchto faktur nebude bezplatně dostupný. Senátor Libor Michálek (nestranný za Piráty) se proto obrátil na ministra průmyslu Jiřího Havlíčka s žádostí o vysvětlení, zda Úřad pro technickou normalizaci požaduje peníze za technickou normu k elektronické fakturaci.

Michálek (Piráti): Technické normy k elektronické fakturaci by měly být zdarma
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Lídrem pražské kandidátky Pirátů je Jakub Michálek
reklama

Podle České pirátské strany je nutné, aby ministr věc řešil s předsedou úřadu. Aspoň tato norma, která je právně závazná, by měla být podle Pirátů bezplatně k dispozici na webu (jako je na webu už např. norma ČSN 73 6110 - Projektování místních komunikací - zveřejněná na webu Ministerstva pro místní rozvoj).

Senátor Libor Michálek k tomu říká: "Nepovažuji za vhodné, aby zásadní dokument pro digitalizaci státu byl dostupný jen na základě zaplacení poplatku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví."

Kandidát za Piráty v Praze Jakub Michálek (který není se senátorem Michálkem příbuzný) k tomu dodává: "Piráti prosazují bezplatnou dostupnost všech technických norem. Nechápu, jak může chtít vláda vybírat poplatky za něco, co úřadům přikazuje používat. Svobodné a vzdělané společnosti nejvíc poslouží, když budou technické normy bezplatně veřejně dostupné. Nesouhlasím s tím, aby pražský Magistrát a tisíce dalších úřadů musely upravovat informační systémy podle normy, kterou si úředník nemůže najít na webu."

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Rozhodnutí uhelné komise ohrožuje Českou republiku

19:14 Zelení: Rozhodnutí uhelné komise ohrožuje Českou republiku

Uhelná komise rozhodla 14 hlasy z 18 o konci spalování uhlí v roce 2038 bez řádně zpracovaných analý…