Michálek (Piráti): Žaloba by neměla velkou šanci na úspěch

17.08.2022 12:12

Piráti podpoří stažení žaloby podané Babišem kvůli Agrofertu na Evropskou komisi a následné vymáhání neoprávněných dotací.

Michálek (Piráti): Žaloba by neměla velkou šanci na úspěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Michálek

Česko patrně uzavře jednu z nechvalných kapitol Babišovy vlády ve střetu zájmů. Žaloba na Evropskou komisi podaná Babišovou vládou proto, že odmítla proplácet dotace kvůli expremiérově střetu zájmů, by měla být stažena. 

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14775 lidí

Zároveň by mělo dojít k postupnému vymáhání neoprávněně vyplacených dotací. Vyplývá to z doporučení Jakuba Michálka, předsedy dozorčí rady Státního zemědělského a intervenčního fondu, který se seznámil s podkladovými materiály.

„Na základě všech dostupných podkladů jsem dospěl k závěru, že Česko nemá příliš velkou šanci na úspěch. Problém spočívá zjednodušeně v tom, že český zákon lze vykládat dvěma způsoby tak, že buď chrání jen české peníze, nebo že chrání i evropské peníze. Ústavní soud potvrdil, že zákon provádí finanční nařízení EU a v případě různých výkladů je třeba dbát na soulad s evropským právem. To platí podle soudů dokonce i tehdy, pokud se to dotkne zájmů konkrétní osoby. Pod pojem rozpočtových pravidel lze proto podřadit i další zákony, které upravují rozpočty, mimo jiné rozpočet zemědělského fondu, který je také schvalován sněmovnou. Stejně jako v jiných případech se může žadatel proti zrušení neoprávněné dotace bránit, ale to už bude spor jednotlivce na jeho náklady, nikoliv celého státu. Pokud to v budoucnu bude opravdu potřeba, soud se může obrátit na Soudní dvůr Evropské unie, aby získal směrodatný výklad. Celý postup státu je potřeba provést tak, aby si Česko udrželo dotační rozpočty a tyto prostředky šly na podporu těch zemědělců, kteří na ně opravdu mají nárok,” uvedl Michálek.

Kvůli střetu zájmů by mohla ČR vyžadovat po Agrofertu z Babišových svěřenských fondů vrácení až 4,5 miliardy korun. „Evropská komise postupovala s cílem chránit peníze všech daňových poplatníků v Evropě, včetně našich občanů. Jsme součástí Evropské unie a zavázali jsme se jednat loajálně a respektovat evropské právo, a pokud chceme být respektováni ostatními národy, musíme naše závazky z evropského práva dodržovat,” doplnil Michálek.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klíma (TOP 09): Současné fungování NSA v podstatě není úplně funkční

18:45 Klíma (TOP 09): Současné fungování NSA v podstatě není úplně funkční

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 27. září 2022 k návrhu zákona o podpoře sportu