Michalik (STAN): Vydáním záruky pomůže Středočeský kraj stavební firmě

25.12.2014 11:43

Rada Středočeského kraje předkládá zastupitelstvu ke schválení vydání další záruky. Tentokrát chce pomoci obci Doubravčice, ve skutečnosti však firmě Zepris, a to částkou 39 milionů Kč. Klub TOP 09 a STAN s vydáním záruky nesouhlasí.

Michalik (STAN): Vydáním záruky pomůže Středočeský kraj stavební firmě
Foto: Archiv
Popisek: Starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik

Středočeský kraj patří k nejzadluženějším krajům v republice. Dluží přes pět miliard a libuje si ve vydávání záruk, ze kterých pak zpravidla musí plnit. Jsou to záruky za úvěry krajských nemocnic z roku 2008. Je to záruka pro nemocnici v Mladé Boleslavi z roku 2011 související s podivným tendrem a firmou Neocity Ron s.r.o.. Nyní chce vydat záruku pro obec Doubravčice. Pomůže tím ale především soukromé stavební firmě Zepris, které Doubravčice dluží 39 milionů Kč. Zepris chce totiž svojí pohledávku za obcí Doubravčice prodat bance, která však odkoupení pohledávky podmiňuje bonitní zárukou. „Z předložených materiálů vyplývá, že obec Doubravčice má s firmou Zepris dohodnutou smlouvu o zápůjčce, na základě které by firmě Zepris splácela svůj závazek dalších patnáct let. Tedy obec Doubravčice má svůj závazek vůči firmě Zepris vyřešený. Z pohledu krajského zastupitele nevidím žádný důvod k tomu, aby kraj vydával záruku pouze proto, aby firma Zepris mohla svoji pohledávku za obcí Doubravčice dále postoupit bance a tudíž inkasovat peníze ihned namísto patnácti splátek. Nevidím žádnou oporu v zákoně o krajích proto, abychom vstupovali do obchodních vztahů mezi dvěma subjekty a zcela zbytečně riskovali veřejné peníze. Takto nevypadá péče řádného hospodáře,“ sdělil předseda klubu TOP09 a STAN Věslav Michalik (STAN).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: STAN

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (ANO): Kolik návrhů opozice bylo projednáno od začátku volebního období?

23:08 Vondráček (ANO): Kolik návrhů opozice bylo projednáno od začátku volebního období?

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 21. května 2024 k zákonu o zemských znacích a vlajkách