Ministr Balaš: Zapojení českých vysokých škol do aliancí evropských univerzit

22.11.2022 11:33 | Tisková zpráva

V Praze se setkali odborníci na vysokoškolské vzdělávání. Čtvrtý ročník konference CZEDUCON se věnuje tvorbě strategií a politik v oblasti vysokoškolského vzdělávání.

Ministr Balaš: Zapojení českých vysokých škol do aliancí evropských univerzit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš

Ministr školství mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš zahájil mezinárodní konferenci CZEDUCON, kterou pořádá Dům zahraniční spolupráce (DZS) společně s MŠMT jako součást aktivit České republiky v oblasti vzdělávání v rámci českého předsednictví v Radě EU.

Vrcholní představitelé evropských univerzit se zde setkali se zástupci Evropské komise i odborníky, státními představiteli a experty z oblasti vzdělávání, aby se společně věnovali otázkám tvorby a implementace strategií na poli internacionalizace vysokoškolského vzdělávání v Evropě.

„V posledních letech jsme udělali v otázce internacionalizace velký krok dopředu. Aktivity Evropské komise, kterými se snaží podpořit spolupráci mezi univerzitami, vnímám velmi pozitivně. Mám velkou radost ze zapojení českých vysokých škol do aliancí evropských univerzit, v propojování totiž vidím budoucnost vysokoškolského vzdělávání. Proto jsem velmi rád, že u příležitosti českého předsednictví v Radě EU jsme mohli zorganizovat tuto konferenci a vytvořit tím prostor pro setkání a společnou diskuzi o budoucnosti vysokoškolského vzdělávání v Evropě,“ řekl ministr Balaš ve svém úvodním projevu.

Themis Christophidou, generální ředitelka pro vzdělávání a kulturu Evropské komise ve své řeči zdůraznila význam mezinárodní spolupráce při řešení aktuálních výzev.

„CZEDUCON nabízí výjimečnou příležitost pro setkání a diskuzi o aktuálních výzvách, a já věřím, že jsme dobře vybaveni na to, abychom je zvládli. Pomocí evropských nástrojů pro spolupráci vysokých škol, vedeni společnými hodnotami a sdílenými vizemi, můžeme dovést evropské univerzity k udržitelné a digitální budoucnosti. Stejnému cíli napomůže i rozvoj Aliancí evropských univerzit, Iniciativa evropské studentské karty a Joint European Degree Label.“

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17014 lidí

Během dvou dnů se na pódiu v pražském O2 Universu vystřídá přes padesát odborníků, kteří se budou věnovat například tématu aliancí evropských univerzit, digitalizaci vzdělávání a virtuálním studijním výměnám, společným vzdělávacím programům nebo synergiím mezi vzděláváním a výzkumem. V úvodním panelu společně vystoupí náměstek ministra Václav Velčovský, Sophia Eriksson Waterschoot z Generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu Evropské komise, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a Matteo Vespa, prezident Evropské studentské unie. Dále mezi hlavními řečníky vystoupí také soudkyně Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku Kateřina Šimáčková, jejíž přednáška se bude věnovat významu evropských hodnot v současné společnosti.

„Konference přivedla do Prahy odborníky z oblasti mezinárodního vysokoškolského vzdělávání a činitele s rozhodovací pravomocí z řady evropských států. Tito lidé formují evropský vzdělávací prostor a rozhodují o jeho budoucí podobě. Jejich setkání má proto mezi aktivitami v rámci předsednictví důležité místo a jsem rád, že platformou pro něj se stala právě konference CZEDUCON, kterou DZS každoročně organizuje,“ komentuje význam konference náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Václav Velčovský.

„Letošní ročník konference CZEDUCON je pro nás výjimečný – povýšili jsme ji na evropskou úroveň a zaměřili se na tvorbu strategií a politik v oblasti internacionalizace. Ačkoliv internacionalizace je již téměř samozřejmou součástí rozvoje vysokoškolského vzdělávání, stále máme prostor pro další rozvoj. Jedním z našich cílů, coby české národní agentury pro mezinárodní vzdělávání a výzkum, je posunout vnímání internacionalizace ve vzdělávání na stejnou úroveň jako je tomu ve vědě. Všichni víme, že špičkový výzkum vzniká jedině v mezinárodním kontextu. Stejně by mělo být nahlíženo i na vysokoškolské vzdělávání a mezinárodní spolupráce by měla být jeho neoddělitelnou součástí,“ dodává k organizaci konference Michal Uhl, ředitel Domu zahraniční spolupráce.

Konference se koná i dnes, vybrané části programu je možné sledovat ZDE i bez předchozí registrace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hájek (STAN+SNK ED): Na Vysočině se budují další stavby pro zadržování vody v lesích

22:24 Hájek (STAN+SNK ED): Na Vysočině se budují další stavby pro zadržování vody v lesích

Bez vody by nebylo života. A že je dostatek vody důležitý pro les i pro celou přírodu, o tom také ne…