Ministr Blažek: Vláda se zavázala, že přijme opatření k posílení odpovědnosti státních zástupců

31.10.2023 20:33 | Tisková zpráva

Ministerstvo spravedlnosti předkládá novelu kárného řádu pro soudce, státní zástupce a soudní exekutory.

Ministr Blažek: Vláda se zavázala, že přijme opatření k posílení odpovědnosti státních zástupců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Ministerstvo spravedlnosti, dnes 31. října 2023, zaslalo vládě k projednání novelu zákona č. 7/2002 Sb., o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů, ve znění pozdějších předpisů (kárný řád). Ministerstvo spravedlnosti předložením tohoto návrhu naplňuje další bod z Programového prohlášení vlády. 

Anketa

Líbil se vám projev prezidenta Pavla pronesený 28. října?

4%
93%
hlasovalo: 13955 lidí

„Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala, že přijme opatření k posílení odpovědnosti státních zástupců. Předložením kárného řádu, a již ve sněmovně projednávaného zákona o státním zastupitelství, jednak plníme náš závazek a také jeden z milníků Národního plánu obnovy (NPO). Díky tomu bude moci ČR z NPO čerpat cca 3 mld. Kč,” uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Cílem novely zákona o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů je vedle posílení odpovědnosti soudců, státní zástupců a soudních exekutorů i posílení práva na spravedlivý proces, a to zavedením instančního přezkumu na základě opravného prostředku – odvolání. Dále je cílem zvýšení efektivity kárných řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů.

Novela zákona by měla nabýt účinnosti dnem 1. ledna 2025, ustanovení potřebná pro tvorbu nových kárných senátů by měla být účinná od 1. července 2024.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

obrana

Dobrý den, sám tvrdíte, že je naše vojenská technika zastaralá a nedostatečná. Jak pak ale vysvětlíte, že jsme zbraně, munici a další věci vyváželi na Ukrajinu? Nemám nic proti podpoře Ukrajiny, ale teď to vypadá, že jsme to dělali na náš úkor. Je to tak? Nedávno se také hodně mluvilo o regulaci zbr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krajča (KSČM): Míru musí být dosaženo i realizací práva na nezávislý palestinský stát

4:31 Krajča (KSČM): Míru musí být dosaženo i realizací práva na nezávislý palestinský stát

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou