Ministr Brabec: Děláme vše pro to, abychom mohli další vlnu kotlíkových dotací spustit zkraje příštího roku

25.11.2016 11:52

Ministr životního prostředí (MŽP) Richard Brabec včera (24. 11.) jednal s vedením Moravskoslezského kraje a města Ostravy o nastavení další spolupráce zejména v oblasti ochrany ovzduší a zlepšování kvality života v kraji. Do Ostravy přivezl termín pro druhou vlnu kotlíkových dotací i možnost řešení v případě likvidace paliva z ostravských kalů, které leží ve Vratimově.

Ministr Brabec: Děláme vše pro to, abychom mohli další vlnu kotlíkových dotací spustit zkraje příštího roku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec v pořadu OVM

K hlavním probíraným tématům patřil aktuální stav kotlíkových dotací v Moravskoslezském kraji a termín spuštění jejich druhé vlny, projekty podpořené z evropských fondů, které jsou zaměřené na zlepšování kvality ovzduší, i rozvoj a potřeby kraje a města nejenom v oblasti tzv. chytrého regionu a chytrých měst.

Vzhledem k efektu, který mají výměny zastaralých kotlů na zlepšení kvality ovzduší po celé České republice, děláme vše pro to, abychom mohli další vlnu kotlíkových dotací spustit zkraje příštího roku. Naší ambicí je termín do 31. března 2017, což je o rok dříve, než bylo původně plánováno. Také to znamená, že kraje by mohly výzvy pro občany vypsat ještě před letními prázdninami. Spuštění druhé vlny totiž musí předcházet vyjednávání s Evropskou komisí o vyhodnocení první vlny a zhodnocení jejích efektů a s tím spojená možná úprava podmínek,“ sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Jsem rád, že slíbené 10% navýšení finanční alokace na tepelná čerpadla a kotle na biomasu už jsou na cestě do našeho kraje. V případě další vlny kotlíkových dotací jsme diskutovali o nastavení konkrétních podmínek, například o trvalé podpoře kotlů spalujících výhradně uhlí, jejichž eliminace by mohla negativně ovlivnit počet zájemců o výměnu,“ potvrdil Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

„Kotlíkové dotace vnímáme jako jednu z hlavních možností jak zlepšit životní prostředí a snížit množství prachu v ovzduší. Letos dalo město Ostrava z rozpočtu 10% na to, aby si Ostravané mohli pořídit nový ekologický kotel. Jsem rád, že mezi téměř 4 tisíci žádostí o kotel je 400 z Ostravy, což představuje ročně o zhruba 400 tun prachu v ovzduší méně,“ sdělil Tomáš Macura, primátor Ostravy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KDU-ČSL: Náš úkol? Aby senioři mohli v klidu a pohodlí užívat podzimu života

22:02 KDU-ČSL: Náš úkol? Aby senioři mohli v klidu a pohodlí užívat podzimu života

Komentář na facebookovém profilu k Mezinárodnímu dni seniorů.