Podnět shrnuje žalobní důvody a žádá o jejich posouzení. ČR je přesvědčena, že Polsko v této věci nesplnilo povinnosti, které pro něj vyplývají ze čtyř evropských směrnic i přímo ze Smlouvy o EU.
Česko s Evropskou komisí řeší problematiku Turówa dlouhodobě, což vyústilo v zahájení šetření vůči Polsku ze strany Evropské komise pro možné porušení unijního práva ze strany členského státu (tzv. EU Pilot). I takové šetření může skončit žalobou Evropské komise na Polsko pro porušení unijního práva, ale je to poměrně zdlouhavý proces. I proto ČR dnes aktivně podala podnět, k němuž se Evropská komise následně do tří měsíců vyjádří. Podle odpovědi Evropské komise pak ČR rozhodne o dalších krocích. Budou-li naše žalobní důvody vzhledem k unijní legislativě relevantní a dostatečně silné, je velmi pravděpodobné, že ČR podá na Polsko žalobu sama.
„Procesní porušení, která nastala při přijímání báňského povolení do roku 2026 a v souvislosti s řízením o vydání báňského povolení do roku 2044, představují přesvědčivé žalobní důvody. Do budoucna by tak Česká republika mohla dosáhnout pozastavení těžební činnosti v dole Turów do doby, než budou vyřešeny veškeré problematické aspekty, tedy až získáme od polské strany veškerou dokumentaci, na níž máme dle unijního práva nárok,“ konstatuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV