Ministr Brabec: Je tu plno opuštěných skladů. To je hrozné. Začneme s projektem na ekohavárie

05.03.2015 4:32 | Zprávy
autor: ANO

Areál „Schindlerovy továrny“ v Brněnci bude pilotním projektem nového dotačního programu MŽP na ekohavárie.

Ministr Brabec: Je tu plno opuštěných skladů. To je hrozné. Začneme s projektem na ekohavárie
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spolu se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) a Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) připravily nový dotační program pro kraje a obce určený na sanace havarijních stavů objektů a skladů či „černých skládek“, v jejichž důsledku je bezprostředně ohroženo životní prostředí a zdraví obyvatel. Pilotním projektem takové sanace bude areál VITKA v obci Brněnec v Pardubickém kraji. Domluvili se na tom ministr životního prostředí Richard Brabec a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„V celé České republice se nachází desítky opuštěných průmyslových skladů, jejichž majitel je buď neznámý, k areálu se nehlásí nebo se o majetku vede složitý, několik let trvající soudní spor. Na mnohých takových místech leží v bývalých továrních areálech různá množství nebezpečných odpadů, která ohrožují životní prostředí a lidské zdraví. To je pro mě absolutně nepřijatelné. Po návštěvě Brněnce jsem se rozhodl celou situaci řešit. Je povinností státu i kraje, abychom naše občany chránili před akutním nebezpečím, které tyto časované bomby představují pro jejich zdraví a životní prostředí,“ říká ministr Brabec.
Jedním takovým příkladem je i areál bývalého závodu Vlněna v Brněnci (VITKA), který ministr životního prostředí spolu s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým navštívili v únoru. Volně přístupné barely či plechovky s chemikáliemi zde ohrožují životní prostředí i zdraví obyvatel z okolí. Areál, který je zcela přístupný veřejnosti, chátrá už několik let kvůli nedořešeným majetkovým vztahům, o kterých bude rozhodovat soud. Původní majitel nezajistil likvidaci chemikálií a k nebezpečným odpadům se nikdo nehlásí. Jak ministr Brabec, tak hejtman Netolický při návštěvě přislíbili společnou pomoc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…