Příjem žádostí o dotaci na Státním fondu životního prostředí ČR potrvá až do konce roku 2021. Kontinuální výzva pro pražské bytové domy nově nabízí podporu až do výše 30 procent způsobilých výdajů projektu. Výše dotace z programu Nová zelená úsporám se odvíjí od dosažených energetických úspor.
„Vlastníkům bytových domů na území Prahy již dnes můžeme nabídnout více než 250 milionů korun, další prostředky budou postupně přibývat s uskutečněnými prodeji emisních povolenek. Letos očekáváme, že z programu přerozdělíme na dotacích pro rodinné i bytové domy zhruba 2 miliardy korun,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
„Pro majitele domů je jistě i zajímavá možnost požádat si o podporu na fotovoltaické systémy, což může významně snížit náklady na elektrickou energii jak v jednotlivých bytech, tak ve společných prostorách bytových domů,“ dodává ministr Brabec.
Novinkou u podpory pro bytové domy je navýšení maximální výše dotace z 20 na 30 % způsobilých výdajů. Úspěšní žadatelé, kteří podali žádost v rámci první výzvy z loňského roku, budou mít možnost žádost převést do této kontinuální výzvy s výhodnějšími podmínkami a dosáhnout tak na vyšší dotaci. „Těmto žadatelům postačí zrušit svou původní žádost a podat si elektronicky novou, všechny ostatní podklady se ale využijí z původní žádosti. Nebudou tak muset znovu dokládat projektovou dokumentaci a energetické hodnocení. Stejně tak kontrola žádosti proběhne ve zrychleném režimu a žadatelé se tak dostanou v řádu tří týdnů do stejného stavu své žádosti jako v loňské výzvě,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Žádosti o dotaci na nízkoenergetická opatření mohou vlastníci bytových domů na území hlavního města podávat od dnešní desáté hodiny. Oprávněnými žadateli jsou společenství vlastníků (bytových) jednotek, bytová družstva, fyzické a právnické osoby, včetně městských částí. Zažádat o dotaci můžou před realizací podporovaných opatření, v průběhu i po dokončení realizace. Pro posouzení způsobilosti výdajů je stanoveno rozhodné datum 24 měsíců před datem evidence žádosti a zároveň ne dříve než 1. 1. 2015.
„Perfektně zpracované žádosti podané na již realizované projekty jsou propláceny do devíti týdnů od jejich podání. U žádostí, kde žadatelé realizují opatření až po jejich schválení, SFŽP ČR garantuje proplacení do šesti týdnů od doložení realizace,“ doplňuje ředitel Valdman.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?
Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...
Další články z rubriky

22:01 Zelení: Útoky, výsměch, podezírání...
Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k situaci ukrajinských uprchlíků v ČR
- 22:01 Zdobinský (Piráti): Protikorupční ANO pomáhá vytvořit korupční prostředí
- 20:03 Šichtařová (Svobodní): Fondy se propadly, lidé přišli o peníze a nikdo to neřeší
- 18:05 Bartůšek (Přísaha): Bilion sem bilion tam
- 16:02 Zwyrtek Hamplová: Malý státní znak degradován na pouhé logo
- 14:04 Rajchl (PRO): Už bylo těch výmyslů opravdu dost