Ministr Brabec: Sanaci ekologických zátěží podpoříme 400 miliony korun

06.03.2017 17:54 | Zprávy
autor: PV

Nová výzva z Operačního programu Životní prostředí, kterou vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR, pomůže snížit počet nebezpečných starých ekologických zátěží, které se nachází na území České republiky.

Ministr Brabec: Sanaci ekologických zátěží podpoříme 400 miliony korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Pro žadatele je připraveno 400 milionů korun, 20 milionů korun je určeno na analýzu rizik ekologických zátěží a 380 milionů korun na jejich sanaci. Žádosti o dotace mohou od 3. dubna 2017 podávat zejména subjekty zajišťující likvidaci ekologických zátěží, ale i obce, kraje nebo obecně prospěšné společnosti.

„Částkou 400 milionů korun podpoříme sanaci starých ekologických zátěží, u nichž kontaminace představuje neakceptovatelné riziko pro lidské zdraví a ekosystémy. Podpoříme i průzkum těchto míst i analýzy rizik z nich vyplývající. S vážně kontaminovanými místy se v České republice potýkají stovky obcí i měst. Zejména jim a jejich obyvatelům chceme pomoci," říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Za staré ekologické zátěže jsou považována kontaminovaná místa, kde byl závadný stav způsoben před rokem 1989. Naopak za starou ekologickou zátěž nelze označit černou skládku.

„Prostřednictvím výzvy bude možné zajistit sanaci nejvážněji zasažených lokalit, u nichž analýza rizik prokázala kontaminaci, která představuje vážnou hrozbu pro lidské zdraví i životní prostředí. Jedná se například o skládky pesticidů na pozemcích nebo areálech bez majitele nebo o lokality kontaminované polychlorovanými bifenyly," upřesňuje ministr Brabec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Fakt myslíte, že můžeme dohnat Švýcarsko?

Podle mě absolutně ne a ve vystoupení z NATO vidím fakt velké riziko. Ono Švýcarsko má i jinou historii, ty třeba komunisté nezničili. Asi můj dotaz budete ignorovat, jako ostatní, ale i to dost svědčí o tom, jak jste tu údajně pro lidi. Asi jako byla Šichtařová a od ní jsem čekala hodně. Běla

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Procházka (TOP 09): Íránský konflikt podtrhl, proč je Green Deal správná cesta

17:04 Procházka (TOP 09): Íránský konflikt podtrhl, proč je Green Deal správná cesta

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke Green Dealu a Filipu Turkovi.