Ministr Chvojka: Transparentní pravidla pro lobbing jsou připravena

02.12.2017 12:21 | Zprávy

Lobbing by mohl v budoucnu podléhat regulaci, věcný záměr zákona pro jeho úpravu totiž schválila Legislativní rada vlády. Návrh počítá se zavedením veřejného registru lobbistů, tzv. legislativní stopou a registrem darů.

Ministr Chvojka: Transparentní pravidla pro lobbing jsou připravena
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) v pořadu Partie.

„V mnoha zemích má lobbování pevně stanovené regule. Považuji za nepřijatelný stav, kdy Česká republika nemá pro lobbing transparentní pravidla a zároveň má nedobré zkušenosti s lobbingem bez pravidel. Přitom jde o jednoduchou věc, zveřejnění informací, kdo je lobbista, za koho lobuje a co navrhuje,“ uvedl k návrhu ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka a dodal: „Chci, aby skončila praxe obchodníků s teplou vodou a podivných našeptávačů pohybujících se po poslanecké sněmovně.“ Klíčové opatření regulace lobbingu v České republice počítá se zavedením veřejného registru lobbistů, do nějž se musí samostatný lobbista povinně zaregistrovat, případně to za něj udělá zaměstnavatel. Správcem registru bude některé z ministerstev nebo existující úřad. Lobbisté budou mít povinnost čtvrtletně podávat zprávy o lobbistické činnosti, za neplnění zákonem stanovených povinností bude možné ukládat sankce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: 8 miliard na podporu sportu

22:31 Ministr Stanjura: 8 miliard na podporu sportu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výdajům na podporu sportu.