Ministr Chvojka: Východiska pro vytvoření protikorupčního strategického dokumentu

08.12.2017 17:24

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu předložil vládě materiál „Východiska pro vytvoření protikorupčního strategického dokumentu České republiky pro období po roce 2017“. Učinil tak na základě plnění úkolu uloženého usnesením vlády ze dne 31. května 2017 č. 413. Vláda vzala materiál na vědomí.

Ministr Chvojka: Východiska pro vytvoření protikorupčního strategického dokumentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jan Chvojka na zasedání vlády

Důvodem pro předložení tohoto materiálu byla skutečnost, že Vládní koncepce boje s korupcí na léta 2015 až 2017 dospívá ke konci své časové působnosti a je potřeba na ni navázat strategickým protikorupčním dokumentem na další období. Děje se tak v souladu s dlouhodobým úsilím vlád České republiky formulovat a kontinuálně prosazovat účinnou politiku boje s korupcí, která by se bez zasazení do střednědobých a dlouhodobých rámců a vizí stala pouze ad-hoc seznamem rozmanitých opatření.

Cílem Východisek je poskytnout vládě sestavené na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny ucelený pohled na současný stav problematiky boje s korupcí v rámci České republiky tak, aby se následně sestavovaný protikorupční dokument na období navazující na rok 2017 opíral o předem široce prodiskutovaný analytický základ. Jedná se o určité shrnutí dostupných poznatků v rámci boje s korupcí v České republice a o jejich zobecnění do základních oblastí vytvářejících základnu pro stanovení vládních priorit.

Stěžejní část materiálu spočívá v návrhu vybraných oblastí boje s korupcí na další období. Materiál shrnuje jednotlivé oblasti převážně veřejné sféry, ve kterých pro Českou republiku a pro jednotlivé aktéry existují nesplněná či nedostatečně naplněná doporučení nebo nesplněné či nedostatečně naplněné úkoly. Zaměřuje se ale také na nové oblasti, kdy jednotlivé návrhy vycházejí z poznatků z domácí i zahraniční praxe obsažených v odborných analýzách jak vládního, tak i nevládního sektoru a z informací prezentovaných na mezinárodních fórech a v mezinárodních organizacích, jichž je Česká republika členským státem. Na další období se tak lze zaměřit kupříkladu na některé instituce (Parlament ČR, státní zastupitelství, soudy, politické strany a hnutí), na některé jevy (lobbing, ochrana whistleblowerů) a na vybraná odvětví činnosti (zdravotnictví, sport, realitní zprostředkování). V souvislosti s problematikou sběru a vyhodnocování dat o korupci je také žádoucí vytvořit návrh dlouhodobého statistického šetření, které by bylo uzpůsobeno vzhledem ke specifikům korupce v prostředí České republiky a zvážit možnost efektivnějšího propojení a využívání již existujících statistik.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

12:00 Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nebyla zavedena ani korespondenční volba ani volba elekt…