Ministr Dienstbier: Nikdo nemůže zpochybnit genocidu vůči jezídům

13.10.2016 12:22

Ministr Dienstbier tento týden přijal letošní laureátku Ceny Václava Havla za lidská práva Nadiu Muradovou.

Ministr Dienstbier: Nikdo nemůže zpochybnit genocidu vůči jezídům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
Nadia Muradová se v České republice účastní konference pořádané Knihovnou Václava Havla na její počest. Na setkání s ministrem Dienstbierem v budově Úřadu vlády v úterý 11. října ji doprovázel ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský a ředitel dokumentačního centra Knihovny Martin Vidlák.

Nadia Muradová je mladá lidskoprávní aktivistka, která se výrazně zasadila o zvýšení mezinárodního povědomí o osudech náboženské komunity Jezídů, která žije především v severním Iráku. Sama uprchla před ISIS do Německa, kde požádala o azyl. Známá je především pro své aktivity na podporu jezídských žen a dětí, které jsou předmětem sexuálního zotročování a obchodu s lidmi. V projevu před Radou bezpečnosti v prosinci 2015 vyzvala mezinárodní společenství k okamžité akci na ochranu dívek, které byly ISIS uneseny, opakovaně znásilněny a prodány.

Jezídové jsou náboženská komunita žijící především v severním Iráku. Podle lednové zprávy OSN radikálové z Islámského státu využívají v Iráku jako otroky až 3500 lidí. Jde hlavně o ženy a děti právě převážně z komunity Jezídů.

Ministr Dienstbier ocenil zejména to, že i po tom, co prožila, v sobě nachází síli pomáhat druhým lidem.  Na setkání zdůraznil, že Česká republika dění v Iráku dlouhodobě sleduje. „Nikdo nemůže zpochybnit, že se jedná o genocidu vůči Jezídům, a je třeba výrazné pomoci regionu, aby se záležitosti vrátily do normálního stavu,“ řekl.  Ministr se již v březnu tohoto roku sešel s mluvčím Jezídů při jeho oficiální návštěvě České republiky, kdy spolu diskutovali o možnostech psychosociální pomoci jezídským ženám.

Cena Václava Havla za lidská práva je od r. 2013 udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 jako ocenění výjimečných činů občanské společnosti na obranu lidských práv v Evropě i mimo ni. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová navrhuje výrazné zvýšení rodičovského příspěvku

22:41 Ministryně Maláčová navrhuje výrazné zvýšení rodičovského příspěvku

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje zvýšení rodičovského příspěvku na d…