Ministr Gazdík: Nesouhlasím úplně, že se to týká všech studentů

24.6.2022 5:15 odp.

Projev na 26. schůzi Senátu 24. června 2022 k zákonu o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny

Ministr Gazdík: Nesouhlasím úplně, že se to týká všech studentů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík

Já moc děkuji za slovo. Já se pokusím vysvětlit slova pana senátora. Bezbřehé možnosti úpravy školního roku, které kritizuje senátní legislativa, ano, to je skutečně záměr ministerstva školství. Protože my v tuto chvíli nevíme, zda ten konflikt bude eskalovat nebo gradovat nějakým způsobem, jestliže nepřijde nějaká další uprchlická vlna. A ministerstvo školství by tady mělo mít možnost jim školní rok upravit tak, aby to ty školy skutečně zvládly.

Neumíme si představit, že v nějakém příliš krátkém čase v případě, že by toto nastalo, budeme schopni přijmout celý proces nového zákona, který by toto v tu chvíli upravoval. Nesouhlasím úplně, že se to týká v rámci toho zákona všech studentů, nejenom těch ukrajinských. Tam je vymezena jiná kategorie, a to se týká zejména vysokých škol. A to jsou studenti Ukrajiny, kteří tady mají pobyt, ale ne na základě toho dočasného pobytu, nebo toho instrumentu dočasného pobytu. Jsou to studenti, kteří tady mají běžné studentské vízum už z dřívějška. A jedná se o tom proto, protože část z nich je třeba povolána na vojnu na Ukrajinu. A tady v těchto oblastech se snažíme poskytnout všechny Ukrajince, kteří jsou v České republice.

Znovu tady k tomu upřesňuji, že to pravidlo uplatnění na Ukrajince bez dočasného pobytu samozřejmě nesměřuje na osoby, kterým byla dočasná ochrana zamítnuta, ale pouze na osoby ukrajinské státní příslušnosti, kteří již na území České republiky pobývali dříve.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

kampaň

Negativní i špinavá kmpaň tu byly vždy, ale nemáte dojem, že s vaším příchodem do politiky, vše vygradovalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Budovu Skloexportu kraj do vlastnictví nenabude zejména kvůli nepřijatelným podmínkám státu

16:50 Hejtman Půta: Budovu Skloexportu kraj do vlastnictví nenabude zejména kvůli nepřijatelným podmínkám státu

Záhy po začátku války na Ukrajině Liberecký kraj rychle a pružně zajišťoval ubytování pro uprchlíky.…